Να βγάλει εις πέρας τη δύσκολη αποστολή

Πρώτος ευρωπαϊκός αγώνας για την Ανόρθωση αυτός απόψε (21:30) και τη ρίχνει κατευθείαν στα «βαθιά».

Η κληρωτίδα έβγαλε Βασιλεία για πρώτο αντίπαλο για την «Κυρία», με τον αγώνα νοκ άουτ να διεξάγεται στο «St. Jakob-Park».

Η Βασιλεία σίγουρα δεν αποτελεί την ομάδα φόβητρο των προηγούμενων ετών, όμως δεν παύει να είναι ένας δυνατός αντίπαλος, πόσο μάλλον όταν παίζεται μια ολόκληρη πρόκριση μέσα στο γήπεδο της.

Στη φετινή σεζόν δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το πρωτάθλημα, φέρνοντας ανέλπιστη ισοπαλία 2-2 την Κυριακή (20/9) απέναντι στη Βαντούζ, ομάδα που ανέβηκε φέτος στη πρώτη κατηγορία. Σ’ εκείνο τον αγώνα, η Βασιλεία ενώ προηγείτο με 2-1 από το ημίχρονο δεν κατάφερε να πετύχει ένα τρίτο γκολ για να «σκοτώσει» την αντίπαλο της, με αποτέλεσμα η Βαντούζ να βρει την ευκαιρία στο 78ο λεπτό να ισοφαρίσει και να «κλέψει» στο τέλος το βαθμό.

Παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η Βασιλεία, η «Κυρία» στον αποψινό αγώνα καλείται να είναι για 90+ λεπτά διπλά προσεκτική, αφού η Ελβετική ομάδα διαθέτει ποδοσφαιριστές που μπορούν να κάνουν τη ζημιά, όπως οι Άρθουρ, Φρέι, Βαν Βόλκσφινγκελ και Στόκερ.

Αν καταφέρουν και περιορίσουν αυτούς, τότε σίγουρα θα δοθεί η ευκαιρία στους παίκτες του Τιμούρ Κετσπάγια, οι οποίοι θα πρέπει να την εκμεταλλευτούν και να επιστρέψουν πίσω με το εισιτήριο της πρόκρισης στις αποσκευές τους.