Θριάμβευσε στην ντερμπάρα με τις ΗΠΑ και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο ο Καναδάς!

Το πρώτο μετάλλιο της ιστορίας του σε Παγκόσμιο Κύπελλο κατέκτησε ο Καναδάς, επικρατώντας 127-118 των ΗΠΑ, σε έναν συναρπαστικό μικρό τελικό που κρίθηκε στην παράταση!

Το ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Καναδά να μπαίνει πιο συγκεντρωμένος και με μεγαλύτερη διάθεση, παίρνοντας το προβάδισμα με 8-0 χάρη σε διαδοχικά τρίποντα από Μπρουκς και Ντορτ. Ο δεύτερος ήταν εκείνος που σκόραρε και για το 16-8 μετά από κλέψιμο του Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, ενώ με νέο δικό του τρίποντο χάρισε διψήφιο προβάδισμα (23-13) στον Καναδά για πρώτη φορά στο ματς. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +13 υπέρ των Καναδών με τρίποντο του Ετζιμ, πριν η πρώτη περίοδος ολοκληρωθεί με την ομάδα του Φερνάντες να προηγείται με 34-25.

Σε εκείνο το σημείο οι ΗΠΑ αντέδρασαν, βρήκαν ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και με εντυπωσιακό σερί που έφτασε στο 19-2, πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στον μικρό τελικό, περνώντας μπροστά με 38-36 χάρη σε τρίποντο του Καμ Τζόνσον. Ο Καναδάς πήρε ξανά το προβάδισμα (44-40) με τρίποντο του Μπρουκς και καλάθι-φάουλ από τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η οποία ήρθε με τον Καναδά να προηγείται με 58-56, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπρουκς, ο οποίος είχε 21 πόντους με 5/5 τρίποντα.

Συνεχίζοντας ακάθεκτος και άχαστος στα τρίποντα, ο Μπρουκς «έγραψε» το 65-58, πριν οι ΗΠΑ μειώσουν σε 63-65 με μικρό σερί 5-0. Ωστόσο, ο Καναδάς συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεσή του, παίρνοντας ξανά διαφορά ασφαλείας (84-76) με τρίποντο του Ολίνικ, ενώ λίγο αργότερα πήρε ξανά διψήφιο προβάδισμα (91-80), πριν ο Ριβς μειώσει με όμορφη ατομική προσπάθεια σε 82-91, πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με καλάθι και φάουλ του Ολίνικ ο Καναδάς προηγήθηκε με +10 (94-84) στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, με τις ΗΠΑ να αντιδρούν να με σερί 12-0 πήραν ξανά στα χέρια τους το προβάδισμα (96-94).

Καταλήγοντας σε ένα μπρα-ντε-φερ μεταξύ των Έντουαρντς και Μπρουκς, οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο με εναλλαγές προβαδισμάτων. Ο Μπρουκς ευστόχησε για τρεις, ο Έντουαρντς απάντησε (107-106, 39'). Ο SGA όμως έβαλε το μέχρι τότε κρισιμότερο σουτ της αναμέτρησης για το 107-109 στα 32'', με τον σταρ των Αμερικανών να μην μπορεί να απαντήσει. Αλλά ο Μπρίτζες κρατούσε το καλύτερο για το τέλος. Βάζοντας βολή και παίρνοντας ο ίδιος το ριμπάουντ, έγραψε τέσσερις πόντους στα 4.2'' και ισοφάρισε στους 111, κρατώντας ζωντανή την ομάδα του.

Στην παράταση ο Σέι αποφάσισε να αναλάβει δράση, με επτά σερί πόντους για το 112-118, με τον Μπρουκς να συνεχίζει (114-120, 43'). Οι Καναδοί διατήρησαν αυτό το προβάδισμα και με τον Μπάρετ να βάζει το τρίποντο στα 43.8'' (115-124) μπήκε η υπογραφή στο πρώτο μετάλλιο της ιστορίας του Καναδά.

Τα δεκάλεπτα: 25-34, 56-58, 82-91, 111-111 (118-127 παράταση)