Νικητής ο Κεραυνός στο Στρόβολο

Την ενδέκατη του φετινή νίκη πέτυχε ο Κεραυνός, ο οποίος επικράτησε της ΕΚΑ ΑΕΛ στον Στρόβολο με 84-70, σε παιχνίδι που είχε πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλη την εξέλιξη του αγώνα, το οποίο έφθασε μέχρι και στους είκοσι πόντους διαφορά. Ο Κεραυνός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πέτυχε μία δίκαιη νίκη. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Άντονι Κινγκ με 19 πόντους (7 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Κεραυνός που μέχρι το 5’ είχε προηγηθεί με 15-4. Στο επόμενο δίλεπτο οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Γουίλις για Κεραυνό, Χάμιλτον για ΑΕΛ) ενώ λίγο πιο μετά ο Γιώργος Θεοχαρίδης πέτυχε δύο ακόμα πόντους και έφερε το σκορ στο 19-6. Στο 8’ οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν μπροστά με 21-10, για να ακολουθήσουν άλλοι πέντε πόντοι (τρίποντο ο Σάιμον, δύο ο Γουίλις) με το σκορ να οδηγείται στο 26-10. Έως το τέλος της περιόδου η ΑΕΛ μείωσε σε 28-15.

Μέχρι το 11:15 η ομάδα του Μίκαελ Κοχ σημείωσε πέντε πόντους με τον Παρκς, ενώ δέχθηκε δύο από τον Στυλιανού, μειώνοντας την διαφορά στους δέκα (30-20). Στο 15’ το σκορ είχε οδηγηθεί στο 38-23, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 43-28. Με την ολοκλήρωση της περιόδου η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη έφερε την διαφορά στους δεκαοκτώ (48-30).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια της γ’ περιόδου με το σκορ στο 21:30 να είναι στο 52-34. Έπειτα η ΑΕΛ σημείωσε δέκα σερί πόντους μέχρι το 25:30 (πέντε ο Κένταν, τρεις ο Παρκς, δύο ο Χάμιλτον μειώνοντας σε 52-44. Ως το 27’΄το σκορ οδηγήθηκε στο 57-48, ενώ με το τέλος της περιόδου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 62-53.

Πιο καλά μπήκε στην τέταρτη περίοδο το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη που μέχρι το 33’ σημείωσε τρία τρίποντα (δύο ο Τσάνελς, ένα ο Μπάρκερ) και έφερε το σκορ στο 71-53. Δυόμιση λεπτά πιο μετά το σκορ είχε οδηγηθεί στο 76-59. Δύο λεπτά πριν το φινάλε του παιχνιδιού το σκορ ήταν στο 80-63, ενώ με την ολοκλήρωση του ο Κεραυνός πήρε την νίκη με σκορ 84-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-15, 48-30, 62-53, 84-70