Μεγάλο διπλό για τον ΑΠΟΕΛ

Στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, ανάμεσα σε Πετρολίνα ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ, το ροζ φύλλο της νίκης πήραν οι γαλαζοκίτρινοι, αφού επικράτησαν με 82-72. Η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου έφτασε τις 11 νίκες και κρατάνε γερά την τέταρτη θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στα πλέι οφ. Τρίτη ήττα για την Πετρολίνα ΑΕΚ που μέχρι τώρα είχε ηττηθεί μόνο από τον Κεραυνό (δύο φορές). ACS MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μάικλ Κάφι ο οποίος πέτυχε 20 πόντους με 5/5 τρίποντα! Είχε επίσης 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου, με τον Κάφι να πετυχαίνει τους 8 από τους 15 πόντους των φιλοξενούμενων (11-15). Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν καλύτεροι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, αφού άνοιξαν την διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους, με τον Ογκμπέιντε να μειώνει στους 11 λίγο πριν το τέλος (18-29).

Με ένα 6-0 ξεκίνησε ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο δεκάλεπτο με την διαφορά να φτάνει τους 17 πόντους. Αν και η Πετρολίνα ΑΕΚ αντέδρασε, οι γαλαζοκίτρινοι κράτησαν την απόσταση που ήταν στους 14 πόντους στα μισά του δεκαλέπτου (26-40). Η ομάδα της Λάρνακας συνέχισε να πιέζει και έκλεισε την απόσταση μέχρι και τους 7 πόντους, όμως ο Γκάρετ με εύστοχο τρίποντο, έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-46.

Οι γαλαζοκίτρινοι κρατούσαν την απόσταση και στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου (43-54). Όμως η Πετρολίνα ΑΕΚ έκανε αντεπίθεση διαρκείας και με ένα επιμέρους σκορ 13-5 στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου, μείωσαν στους 3 (56-59).

Η ομάδα της Λάρνακας ισοφάρισε στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως ο ΑΠΟΕΛ έκανε ένα 8-0 σερί και πήρε και πάλι διαφορά. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, τις δύο ομάδες χώριζαν 5 πόντοι (68-73). Ο Κούνας πέτυχε καθοριστικό τρίποντο, τρία λεπτά πριν το τέλος, που έστειλε τη διαφορά στους 7, ενώ ακολούθησε νέο τρίποντο από τον Κάφι. Έτσι ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στη νίκη με το τελικό 82-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-29, 36-46, 56-59, 72-82.