Νίκησε το Κόσοβο και έμεινε στη Β΄ κατηγορία η Εθνική Παίδων

Η Εθνική Παίδων επικράτησε με 71-54 της αντίστοιχης Εθνικής του Κοσόβου στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 17-24 του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, Β' κατηγορίας που διεξάγεται στο Μαυροβούνιο!

Με την νίκη αυτή η Εθνική μας ομάδα εξασφάλισε την παραμονή της στην Β' Κατηγορία και συνεχίζει στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 17-20, όπου περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού Σλοβακία-Ελβετία.

Μουδιασμένα ξεκίνησε η Εθνική μας, επιτρέποντας στο Κόσοβο να πετύχει τα δύο πρώτα καλάθια της αναμέτρησης (0-4) και να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου (6-8). Λίγο αργότερα κατάφερε να ισοφαρίσει (10-10) και να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τις βολές του Μουόσα (12-10). Στην συνέχεια με ένα σερί 8-0 έφτασαν στο 20-10 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Εθνική μας στάθηκε εξαιρετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, βρίσκοντας απάντηση σε κάθε προσπάθεια των Κοσσοβάρων για να μειώσουν την διαφορά. Με εξαιρετικές άμυνες και τους Μουόσα, Κωνσταντίνου και Λουκά στην επίθεση (κατά κύριο λόγο), οδήγησαν στο 42-30 του ημιχρόνου.

Το Κόσοβο ξεκίνησε την αντεπίθεσή του στην τρίτη περίοδο. Πλησίασε την διαφορά μέχρι τους 4 (42-38). Οι διεθνείς μας δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και με τους Τσιέλεπα και Λιασσίδη, η διαφορά πήγε ξανά σε διψήφιο νούμερο (49-38). Το δεκάλεπτο τελείωσε με τρίποντο από τον Σοφοκλέους, άμυνα του Μουόσα (που έκανε την ασίστ στο τρίποντο του Σοφοκλέους λίγα δευτερόλεπτα πριν) και τον Ιμέρι να μειώνει για το Κόσοβο στους 10 (52-42).

Στην έναρξη του τέταρτου μέρους, Μουόσα και Λουκά έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, ανοίγοντας περισσότερο την διαφορά (58-43). Παρά την αντίδραση των αντιπάλων μας δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν το σκορ, ενώ δύο συνεχόμενα καλάθια του Κωνσταντίνου, ψαλίδισαν όσες ελπίδες είχαν για να ανατρέψουν τα δεδομένα (64-48). Με σωστή διαχείρηση στα τελευταία λεπτά, η Εθνική μας έφτασε στο τελικό 71-54.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 42-30, 52-42, 71-54.

Κύπρος (Ματσεντίδης): Αγγελή 7, Κωνσταντίνου 14 (1), Λουκά 17, Μουόσα 19 (15 ριμπάουντ!), Τσιέλεπας 6, Ασωνίτης, Ευμολπίδης, Λιασσίδης 2, Σάββα 2, Σοφοκλέους 4 (1), Βατυλιώτης, Ορφανός.