Φίξαρε τη σωτηρία η ΑΕΚ

ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – ΑΕΚ 1-3 (20-25, 25-21, 14-25, 21-25)

Οι επόμενες πέντε αγωνιστικές μέχρι την ολοκλήρωση της Β φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών είναι τυπικής διαδικασίας για την ΑΕΚ. Οι «κιτρινοπράσινες» κέρδισαν στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου, 1η για τον Όμιλο 5-8, το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 1-3 σετ και «καθάρισαν» την παραμονή. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου συνεχίζει μετά την ήττα την προσπάθεια παραμονής.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στα δυο πρώτα σετ, αφού η ΑΕΚ κέρδισε το πρώτο 20-25 σε 24’ και το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου κέρδισε το δεύτερο αφού ξέφυγε στα τελικά στάδια 25-21 σε 26’. Με το σκορ στο 1-1 η ΑΕΚ αντέδρασε και στο τρίτο επιβλήθηκε εύκολα με 14-25 σε 22’ αφού βρέθηκε στο +12 12-24 και έγραψε το 1-2 στα σετ.

Από τα αρχικά στάδια του τέταρτου σετ η ομάδα του Aυγόρου ήταν καλύτερη και προηγήθηκε 06-03 και 10-07. Οι «κιτρινοπράσινες» της Λάρνακας όμως ανέβηκαν και ισοφάρισαν 13-13, ενώ το τέταρτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με την ΑΕΚ στην τελική ευθεία να κερδίζει 18-21. Η ψυχολογία βοήθησε την ομάδα της ΑΕΚ να πάρει τα πάνω της και κέρδισε το σετ 21-25 σε 27’ και τον αγώνα 1-3 σετ.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ(ΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ): Μιχαήλ, Λουκά, Paloma, Χρίστου, Eυσταθίου, Ζυμαράκη – Λίμπερο: Παπαδοπούλου – Αλλαγές: Χαραλάμπους.

ΑΕΚ(XΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ): Slankamerac, Iωάννου, Δημητρίου, Χαραλάμπους, Scott, Στυλιανού – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.