Έβαλε «φωτιά» στην κορυφή

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-2 (23-25, 25-14, 17-25,25-14, 15-10)

Η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως κέρδισε στο ντέρμπι της πρεμιέρας της Β Φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου την Ανόρθωση με 3-2 σετ και έβαλε «φωτιά» στην κορυφή πέντε αγώνες πριν από τη λήξη. Η Ανόρθωση με τον πόντο παραμένει στην κορυφή, όμως πλέον η Ολυμπιάδα που είναι 4η μπήκε στο κόλπο του τίτλου.

Σε ένα  πολύ ωραίο σετ, το πρώτο η Ανόρθωση είχε μικρό προβάδισμα στο σκορ, αλλά η Ολυμπιάδα ισοφάρισε 22-22 και το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες 23-25 σε 26΄ για τις πρωταθλήτριες.

Η Ολυμπιάδα ήταν ανώτερη στο δεύτερο σετ μετά τα μέσα του σετ 13-10. Η ομάδα της Νεαπόλης προηγήθηκε 23-14 για να κερδίσει 25-14 σε 23’ ισοφαρίζοντας το προσφυγικό ντέρμπι.

Το τρίτο καθοριστικό σετ ήταν ισορροπημένο με την Ανόρθωση να παίρνει μικρό προβάδισμα 04-06. Η Ανόρθωση ξέφυγε 06-11, αλλά η Ολυμπιάδα μείωσε 10-14 προτού με νέο ντεμαράζ η «Μεγάλη Κυρία» πάρει διαφορά 16-22 και κερδίσει 17-25 σε 24’ γράφοντας το 1-2.

Η Ολυμπιάδα μπήκε καλύτερα στο τέταρτο  σετ και βρέθηκε στο +4 07-03. Οι παίκτριες του Γιαπάνη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έγραψαν το 11-04 δείχνοντας ότι πατούσαν πολύ γερά στο σετ. Η Ολυμπιάδα κυριάρχησε και προηγήθηκε 19-07. Η ομάδα της Νεάπολης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και βρέθηκε στο +11 23-12 και σε 22’ ισοφάρισε δίκαια τον αγώνα 2-2 κερδίζοντας το σετ 25-14.

Στο τάϊ – μπρέϊκ οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα. Η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 06-04, με την Ανόρθωση να μειώνει στην αλλαγή τερέν σε 08-07. Η ομάδα του Γιαπάνη όμως είχε σταθερά το προβάδισμα 10-07, ενώ με το 12-09 έγινε φαβορί του ντέρμπι. Η Ολυμπιάδα έλεγξε το σετ 14-10 και κέρδισε 15-10 σε 19’ γράφοντας το 3-2 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Hudima, Donchuk, Μανίταρου, Simanowski, Cudworth, Juric – Λίμπερο: Κούτα

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (AL. BOSCOVIC): Taylor, Χαραλάμπους, Bratunhina, Caetano, Bασιλείου, Σταυρινίδου – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Ριαλά.