Απείλησε να μην βγει στο δεύτερο ημίχρονο με τη Σπόρτινγκ η Μπελενένσες!

Την έντονη αντίδραση των ανθρώπων της Μπελενένσες προκάλεσε η διαιτησία της αναμέτρησης με την Σπόρτινγκ, με τους ιθύνοντες της πορτογαλικής ομάδας να απειλούν να μην κατέβουν στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Σπόρτινγκ μπροστά στο σκορ με 3-1. Το σκορ του πρώτου μέρους διαμόρφωσε ο Καμπράλ με πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με τη δεύτερη, αφού στην πρώτη εκτέλεση τον νίκησε ο Κόφι.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Έλντερ Μαλέιρο, ωστόσο έδειξε επανάληψη, υποστηρίζοντας ότι δεν κράτησε ο πορτιέρε της Μπελενένσες κάποιο από τα δύο πόδια του στη γραμμή της εστίας.

Η συγκεκριμένη απόφαση προκάλεσε την οργή των παικτών και των ανθρώπων της Μπελενένσες που κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας απείλησαν να μην κατέβουν να παίξουν στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο η λογική πρυτάνευσε και ολοκληρώθηκε κανονικά η αναμέτρηση,