Κρασνοντάρ - ΠΑΟΚ 2-1: Δικέφαλε μπορείς να προκριθείς!

Προηγήθηκε, έχασε πέναλτι, είχε δοκάρι και τελικά ηττήθηκε! Ο ΠΑΟΚ δέχθηκε «ψυχρή» ανατροπή από την Κράσνονταρ (2-1), ωστόσο με την εικόνα του «φώναξε» ότι η πρόκριση θα κριθεί στην Τούμπα.

Απόλυτα «διαβασμένος» εμφανίστηκε ο ΠΑΟΚ και στη Ρωσία, κάνοντας ένα σχεδόν τέλειο α΄ημίχρονο τακτικά που κρίθηκε -ωστόσο- στα... πέναλτι. Το ματς ξεκίνησε θεωρητικά με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους καθώς μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κλεμάν Τουρπέν με τη συνδρομή του VAR, υπέδειξε ορθώς πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ σε χέρι του Κάιο. Ο Δημήτρης Πέλκας ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο, η... κακή παράδοση του Δικεφάλου στα πέναλτι συνεχίστηκε, με τον Σαφόνοβ να κρατάει όρθια την Κράσνονταρ και να λέει «όχι» στον αρχηγό του ΠΑΟΚ. Το πρόσημα είναι θετικό για την ελληνική ομάδα ενόψει της επαναληπτικής αναμέτρησης.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν την ερχόμενη Τετάρτη (30/9) και ο ΠΑΟΚ καλείται να κάνει μια ακόμη αγωνιστική υπέρβαση με φόντο τ΄αστέρια. Κι ας είναι τώρα με την πλάτη στον τοίχο...

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ (Μουράντ Μουσάεφ): Σαφόνοβ, Ραμίρες, Σορόκιν, Κάιο, Πετρόφ, Καμπελά (81΄ Ούτκιν), Βιλένα, Όλασον, Μπεργκ, Κλάεσον, Βάντερσον (86' Σουλεϊμάνοφ).

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζ. Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (79' Μπίσεσβαρ), Τζόλης (84' Σφιντέρσκι).

Η εξέλιξη του αγώνα:

Τέλος του αγώνα. 2-1 η Κράσνονταρ τον ΠΑΟΚ - Υπάρχει επαναληπτικός στο γήπεδο της Τούμπας την ερχόμενη εβδομάδα

81' Καμπελά έξω, Ούτκιν μέσα

79' Μπίσεσβαρ μέσα, εκτός ο Πέλκας

70' ΓΚΟΛ. 2-1 με τον Καμπελά η Κράσνονταρ

68' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ με τον Ελ Καντουρί

65' Δύσκολη επέμβαση του Ζίβκοβιτς σε σουτ του Βάντερσον

60' Όμορφη ενέργεια από τον Γιαννούλη αλλά δεν κερδίζει ούτε κόρνερ

Έναρξη β' ημιχρόνου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ Κρασνοντάρ - ΠΑΟΚ 1-1

44' Κεφαλιά Βαρέλα, αποκρούει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων

Το γκολ του ΠΑΟΚ! (video)

39' ΓΚΟΛ Κρασνοντάρ - ΠΑΟΚ 1-1 μετά από πετυχημένη εκτέλεση του Κλάεσον

38' Πέναλτι υπέρ του Καμπελά, μετά από παράβαση του Γιαννούλη στην περιοχή

Μπαλιά Ζίβκοβις και εξαιρετικό 'τσίμπημα' της μπάλας προς τα πίσω ο Πέλκας ο οποίος ανήγει το σκορ στη Ρωσία

32' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ και 0-1 ο Πέλκας!

29' Ο Ζίβκοβιτς αποκρούει το σουτ του Καμπελά δύσκολα σε κόρνερ

23' Σουτ του Κλάεσον είχαμε όμως υπόδειξη οφσάιντ

Κίτρινη στον Φερέιρα για διαμαρτυρία

14' Μεγάλη ευκαιρία της Κράσνονταρ με σουτ του Πετρόβ έξω

7' Κίτρινη στον Σβαμπ

Ο Πέλκας εκτελεί, ο τερματοφύλακας της Κρασνοντάρ αποκρούει

Πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ μετά τη χρήση VAR.

5' Σουτ του Σβαμπ που ζητάει χέρι

Έναρξη του αγώνα  Κρασνοντάρ - ΠΑΟΚ 0-0