Ήττα από (λάθος) πέναλτι και γκολ στις καθυστερήσεις

Την ήττα με 2-0 γνώρισε η Ομόνοια στον πρώτο αγώνα για τα Play-off του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στον Ολυμπιακό Πειραιώς. Ένα πέναλτι το οποίο ήταν επιθετικό φαουλ πάνω στον Λέστιακς και ένα γκολ στις καθυστερήσεις ήταν αρκετά για τον Ολυμπιακό Πειραιώς να αποκτήσει μεγάλο πλεονέκτημα για να βρεθεί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Πλέον οι πράσινοι του Μπέργκ έχουν ένα βουνό να ανέβουν στον επαναληπτικό του ΓΣΠ αλλά δεν έχουν τίποτα να χάσουν και φυσικά θα κυνηγήσουν το θαύμα.

Δες το Live του αγώνα.

Μπήκε με αμυντικούς προσανατολισμούς

Λογικό για την Ομόνοια. Και εκτός έδρας αγωνιζόταν και με τον Ολυμπιακό. Προσπάθησε να κρατήσει μακριά τους παίκτες του Ολυμπιακού από την εστία του Φαμπιάνο και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό αφού η ομάδα του Μάρτινς απείλησε μόνο με μακρινά σουτ.
Στο 67-33 η κατοχή

Όσο περνούσε η ώρα και κάπου στο 25λεπτό της αναμέτρησης η Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας η οποία έφτασε στο 67% με την Ομόνοια όμως να στέκεται αρκετά καλά αφού οι παίκτες της ομάδας του Πειραιά δεν πάτησαν την περιοχή του Φαμπιάνο. Απείλησαν με μακρινά σουτ στο 11ο λεπτό του Μπουχαλάκη και στο 24ο λεπτό του Καμαρά με τον Φαμπιάνο να δείχνει ετοιμότητα και στα δυο κυρίως στο δυνατό σουτ του Καμαρά. Η καλύτερη στιγμή για τον Ολυμπιακό στο Α’ μέρος ήρθε στο 36ο λεπτό με την κεφαλιά του Χασάν να πηγαίνει λίγο πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

Προσπάθησε να σπάσει τον ρυθμό
Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός πίεσε ανέβηκε ψηλά αλλά σταματούσε πάνω στο τοίχος της ομάδας του Μπέργκ. Στις καθυστερήσεις ο Φορτούνης σχεδόν στο ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το γυριστό σουτ με την μπάλα να καταλήγει και πάλι έξω.

Πρώτη για Ομόνοια
Η πρώτη τελική προσπάθεια για τους παίκτες του Χένινγκ Μπέργκ ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Από την επιμονή του Μποτεάκ (κέρδισε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής του Σα), έκανε το δυνατό σουτ ωστόσο πέρασε πολύ ψηλά πάνω από την εστία με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το 0-0.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια
Στο 52ο λεπτό η Ομόνοια η οποία μπήκε πολύ καλά στο β’ μέρος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Λέτσιακς έδωσε στον Ντούρις από πλάγια θέση έκανε το σουτ η μπάλα έξω με τον Σλοβάκο πάντως να κάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση.

Κρατούσε καλά μέχρι το 69ο λεπτό
Ο Ολυμπιακός ανέλαβε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς ωστόσο να γίνει απειλητικός για την εστία του Φαμπιάνο μέχρι το 69ο λεπτό. Σ’ αυτό το λεπτό ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Λέτσιακς (προηγήθηκε και επιθετικό φαουλ στον παίκτη της Ομόνοιας) με τον Βαλπουενά να το εκτελεί και να κάνει το 1-0 για τον Ολυμπιακό Πειραιώς.

Πέτασε ο Φαμπιάνο
Ο Ολυμπιακός έψαξε και το δεύτερο γκολ και στο 80ο λεπτό ο Φαμπιάνο ενέργησε εκπληκτικά κρατώντας την Ομόνοια ζωντανή στο όνειρο των ομίλων. Ο Ελ Αραμπί έκανε την κεφαλιά και ο κιπερ της Ομόνοιας με εκπληκτική απόκρουσε έδιωξε την μπάλα. Στο 90ο λεπτό ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας έδιωξε εντυπωσιακά το φαουλ του Βαλμπουενά σε κορνερ.

Κεραυνός του Ελ Αραμπί και 2-0
Στις καθυστερήσεις ήρθε και το 2-0 του Ολυμπιακό. Ο Ελ Αραμπί πήρε την μπάλα στα ύψος της περιοχής και με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Φαμπιάνο για το γερό προβάδισμα του Ολυμπιακού για να βρεθεί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ολυμπιακός : Σα - Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας - Καμαρά, Μπουχαλάκης – Μασούρας (58’ Ραντζελοβιτς), Φορτούνης (58’ Ελ Αραμπί), Βαλμπουενά – Χασάν (77’ Εμβιλά)

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λάνγκ, Χουμποτσάν, Λέτσιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Παπουλής (81’ Ασαντέ), Μποτεάκ (87’ Λοϊζου), Τιάγκο, Σενέ (46’ Ντούρις)

Κίτρινες: Σεμέδο  / Γκόμες, Λούφτνερ, Μποτεάκ