Ολλανδικό πάρτι στη Γερμανία! (όλα τα αποτελέσματα)

Σε ένα εκπληκτικό ματς, η Ολλανδία βρέθηκε να χάνει νωρίς αλλά επέστρεψε κόντρα στην Γερμανία και πήρε τεράστια νίκη (2-4) και εκδίκηση για την ήττα μερικούς μήνες νωρίτερα.

Μεγάλη νίκη για την Ολλανδία επί της Γερμανίας με 4-2, μέσα στο Αμβούργο, για τον τρίτο όμιλο, στο πλαίσιο των προκριματικών του Euro 2020 και μάλιστα με ανατροπή!

Η Ολλανδία έχασε την πρώτη και… τελευταία κλασική ευκαιρία της στο 8’, με τον Ντεπάι να κάνει το δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Νόιερ να αποκρούσει με δυσκολία, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό η Γερμανία αποδείχτηκε πιο αποτελεσματική…

Όταν ο Κίμιχ έβγαλε τον Κλόστερμαν… φάτσα με τον Σίλεσεν, που πλάσαρε ωστόσο πάνω του, αλλά ο Γκνάμπρι ήταν εκεί και με φαλτσαριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0!

Μάλιστα και η επόμενη αξιόλογη στιγμή, στο 42ο λεπτό, καταγράφηκε υπέρ των γηπεδούχων, με τον Κρόος να τροφοδοτεί τον Ρόις, εκείνον να σουτάρει από κοντά και τον Σίλεσεν να αντιδράει σωστά, αποκρούοντας.

Στην επανάληψη, ήταν ξανά οι φιλοξενούμενοι εκείνοι που έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ, στο 56’ με τον Ντάμφρις αν σεντράρει από δεξιά, τον Βαϊνάλντουμ να σουτάρει με δύναμη από το σημείο του πέναλτι και τον Νόιερ να… απογειώνεται.

Ωστόσο, μετά από τρία λεπτά, η Ολλανδία πέτυχε την ισοφάριση. Με τον Μπάμπελ να γεμίζει από αριστερά και τον Σουλτς να κάνει λανθασμένη εκτίμηση, δίνοντας τη δυνατότητα στον Ντε Γιόνγκ να νικήσει στο τετ α τετ τον Νόιερ, κάνοντας το 1-1!

Το μομέντουμ ήταν υπέρ των παικτών του Ρόναλντ Κούμαν, με αποτέλεσμα να κάνουν την ολική επαναφορά μέσα σε έξι λεπτά, καθώς ο Νόιερ απέκρουσε εκπληκτικά την κεφαλιά του Φαν Ντάικ αλλά νικήθηκε από έναν συμπαίκτη του... Με τον Τα να στέλνει τη μπάλα στην εστία του, προ του Μπάμπελ, που ήταν πάντως οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης!

Η Γερμανία κατάφερε να ισοφαρίσει κι αυτή στο 71’, όταν ο διαιτητής Ντίας καταλόγισε πέναλτι για χέρι του Ντε Λιχτ, που δεν έβλεπε πάντως που ήταν η μπάλα, και ο Κρόος που ανέλαβε την εκτέλεση, δύο λεπτά αργότερα, ευστόχησε στέλνοντας τον Σίλσεσεν στην απέναντι γωνία…

Ένα λάθος του Γκίντερ οδήγησε σε ταχύτατη αντεπίθεση της Ολλανδίας, με τον Ντεπάι να βρίσκει τον Βαϊνάλντουμ μέσα στην περιοχή, εκείνος να «τσιμπάει» τη μπάλα για τον Μάρεν, ο οποίος στο ντεμπούτο του με την εθνική σκόραρε στο 79ο λεπτό για το 2-3!

Μάλιστα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης, με μια ακόμα «κόντρα» και εξαιρετική ασίστ του Ντεπάι, ο Βαϊνάλντουμ από τον οποίο ξεκίνησε ουσιαστικά η φάση, πάτησε περιοχή και με πανέμορφο πλασέ έκανε το τελικό 2-4, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του!

Με την... αποσβολωμένη «νατσιονάλμανσαφτ» απλά να έχει δοκάρι, σε σουτ του Γκνάμπρι στο τρίτο λεπτό του έξτρα χρόνου.