Λιοντάρια οι Κοσοβάροι στην Αγγλία, 4 γκολ ο Ρονάλντο! (Όλα τα αποτελέσματα)

Σε ένα εκπληκτικό ματς, οι Κοσοβάροι κοίταξαν τους Άγγλους στα μάτια παρά την ήττα τους με 5-3, ενώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο έδωσε σόου με καρέ τερμάτων στο επιβλητικό 1-5 της Πορτογαλίας μέσα στην Λιθουανία.

Πότε ήταν η τελευταία φορά που η Αγγλία δέχθηκε τρία γκολ σε εντός έδρας αγώνα της; Στο μακρινό 2012, όταν η Ολλανδία είχε κερδίσει με 2-3 μέσα στο Γουέμπλεϊ την (τότε) ομάδα του Στιούαρτ Πιρς.

Δεν το έκαναν ομάδες και ομάδες, αλλά το πέτυχε το Κόσοβο, που σημειωτέον ταξίδεψε στο Σαουθάμπτον αήττητο εδώ και σχεδόν δύο χρόνια σε φιλικά και επίσημα παιχνίδια. Οι Κοσοβάροι έζησαν το όνειρο τους, όταν έκαναν το 0-1 με γκολ του Μπερίσα, μόλις μετά από 35 δευτερόλεπτα, όμως η επιμονή τους να παίξουν ανοιχτά και να μην κλειστούν έφερε πέντε αγγλικά γκολ στο πρώτο μέρος, με τον Σάντσο να ανοίγει λογαριασμό με το εθνόσημο και τους Κέιν, Στέρλινγκ να βάζουν τις δικές τους πινελιές.

Με το βαρύ 5-1 στο ημίχρονο, θα περίμενε κανείς την πλήρη διάλυση από την ομάδα του Μπερνάρντ Σαλάντα, ωστόσο στην επανάληψη συνέβη ακριβώς το αντίθετο. Οι Άγγλοι κατέβασαν στροφές και το Κόσοβο έφτασε μέσα σε ένα δεκάλεπτο στο 5-3, με τον Μούριτς να αποκρούει πέναλτι του Χάρι Κέιν (65’) σε ένα χορταστικό παιχνίδι που δεν άφησε κανέναν παραπονεμένο.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν ασυγκράτητος στην Λιθουανία και με το 2ο καρέ τερμάτων στην καριέρα του με την Εθνική Πορτογαλίας (έφτασε τα 93 γκολ συνολικά) οδήγησε την ομάδα του Φερνάντο Σάντος στο εύκολο 1-5 επί της Λιθουανίας, ενώ το αποτέλεσμα της βραδιάς το έφερε η Αλβανία.

Η ομάδα του Έντι Ρέια με καταπληκτική εμφάνιση κέρδισε με το ηχηρό 4-2 την πολύ ισχυρή Ισλανδία, που έχασε πολύτιμο έδαφος στο κυνήγι της πρόκρισης αφού Γαλλία και Τουρκία είχαν εύκολο έργο απέναντι σε Ανδόρα και Μολδαβία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων της προκριματικής φάσης του Euro 2020 έχουν ως εξής: