Αναβολή πρόκρισης για Ισπανία, ζημιά το Λιχτενστάιν!

Η Ισπανία δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στο Όσλο στις καθυστερήσεις (1-1) και η Νορβηγία ανέβαλλε για λίγο την πρόκριση των φούριας ρόχας στην τελική φάση του Euro 2020.

Χρειαζόταν ένα διπλό στο Όσλο για να κάνει το 7 στα 7 και να κάνει τα πλάνα της για το Euro 2020, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε της προκριματικής φάσης. Ένα δεξί βολέ του Σαούλ στο ξεκίνημα της επανάληψης (47’) έδειχνε να βάζει τα θεμέλια για την νίκη - πρόκριση, όμως το δεύτερο γκολ δεν ήρθε ποτέ. Ο Φαμπιάν Ρουίθ σημάδεψε σε δύο περιπτώσεις τα δοκάρια (67’, 90’) και στο τέλος ήρθε η ψυχρολουσία. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κέπα έκανε πέναλτι, ο Κινγκ ήταν εύστοχος και η Νορβηγία «έκλεψε» το 1-1 από την Ισπανία, παραμένοντας στο κυνήγι της δεύτερης θέσης.

Προς το παρόν βλέπει την πλάτη της Σουηδίας που πέρασε με το ευρύ 0-4 από την Βαλέτα επί της Μάλτας (11’ Ντάνιελσον, 58’ πεν., 71’ πεν. Λάρσον, 66’ αυτ. Άγκιους,) και διατήρησε την δεύτερη θέση μπροστά από Ρουμανία και Νορβηγία.

Το Λιχτενστάιν που τόσο πολύ πόνεσε την Εθνική Ελλάδας την περασμένη αγωνιστική έκανε το ίδιο και με την Αρμενία, που αν περνούσε νικηφόρα θα έπιανε την Φινλανδία στην δεύτερη θέση με 12 βαθμούς! Οι φιλοξενούμενοι παρότι προηγήθηκαν με τον Μπαρσεγκιάν (19’) τελικά ισοφαρίστηκαν σε 1-1 με τον Φρικ (72’) και τραβάνε τα μαλλιά τους, καθώς θα μπορούσαν να βρίσκονται σε πλεονεκτική θέση στην μάχη για την πρόκριση!

Πηγή: Sdna.gr