Ελλάδα - Βοσνία 2-1: Εξαιρετική, άφησε υποσχέσεις! (vids)

Η Ελλάδα επικράτησε δίκαια με 2-1 της Βοσνίας στο ΟΑΚΑ για τα Προκριματικά του Euro 2020. Παρά το γεγονός ότι η νίκη δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό βαθμολογικά στην ομάδα του Φαντ Σιπ, η εικόνα της Ελλάδας ήταν εμφανώς βελτιωμένη και έδειξε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο για το μέλλον.

Ανώτερη από τους Βόσνιους σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα ήταν αποφασισμένη να κάνει μια καλή εμφάνιση και τα κατάφερε. Σκόρερ του γκολ της (πριν το αυτογκόλ των φιλοξενούμενων) ο Παυλίδης, που πέτυχε το πρώτο του τέρμα με την εθνική ομάδα. Πρώτη νίκη για τον Ολλανδό τεχνικό στον πάγκο της Ελλάδας!

Απογοητευτική η εικόνα στο... άδειο ΟΑΚΑ.

Οι ενδεκάδες των ομάδων, εδώ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ:

Τέλος αγώνα.

92' Κίτρινη και στον Κουλούρη

90΄ Κίτρινη στον Μασούρα

Από προσπάθεια του Φετφατζίδη που μόλις μπήκε στο ματς, οι Βόσνιοι βάζουν αυτογκόλ με τον Κοβάτσεβιτς και η Ελλάδα προηγείται με 2-1!

87' ΓΚΟΛ η Ελλάδα!

84' Έξω ο Λημνιός, μέσα ο Φετφατζίδης

Πιο επιθετική η Ελλάδα που "ψάχνει" τη νίκη

73' Δοκάρι με τρομερό σουτ του Σταφυλίδη!

70' Αλλαγή: Κουλούρης αντί Παυλίδη

66' Τετ α τετ του Μασούρα (από ωραία μπαλιά του Μπακασέτα), στέλνει τη μπάλα πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Έχει βοηθήσει όμως από την ώρα που μπήκε στο ματς

61΄ Δοκάρι του Μασούρα, μετά από φάση διαρκείας γύρω από την εστία της Βοσνίας!

59' Αλλαγή: Μέσα ο Μασούρας, έξω ο Μάνταλος

Πιέζει συνέχεια η Ελλάδα!

57' Ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Μάνταλος έκλεψε την μπάλα, έκανε ένα πολύ καλό σουτ, με τον Σέχιτς έδιωξε με τρομερή επέμβαση

48' Σουτ του Μπακασέτα, μπλόκαρε ο Σέχιτς

Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο

46' Γιάγιαλο αντί Τσίμιροτ.

Η Ελλάδα είναι καλύτερη, έχει την κατοχή της μπάλας και παίζει ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας. Δικαίως προηγήθηκε, σε μια φάση που είχε πολύ καλή συνεργασία των παικτών της, αλλά αμέσως μετά μια ολιγωρία στην άμυνα της κόστισε την ισοφάριση. Στο 9-4 οι τελικές, 3-2 τα σουτ στην εστία.

Τέλος Α' ημιχρόνου

41΄ Νέα φάση με τον Μάνταλο να σουτάρει και οι παίκτες της Βοσνίας να διώχνουν σε κόρνερ

38΄ Ευκαιρία για την Ελλάδα με ωραίο σουτ του Μπακασέτα, κόρνερ η μπάλα

Σκόρερ ο Γκόγιαν και 1-1.

36' ΓΚΟΛ για τη Βοσνία

33΄ Μεγάλη ευκαιρία οι γηπεδούχοι! Ο Μπακασέτας έφυγε στην επίθεση, πάσαρε στον Μπακάκη, με τον τελευταίο να μην μπορεί να κερδίσει τον Σέχιτς

32΄ Κίτρινη κάρτα στον Τσίμιροτ για φάουλ στον Μάνταλο

Ο Λημνιός πάσαρε στον Μάνταλο, εκείνος βρήκε όμορφα τον Παυλίδη, ο οποίος πλάσαρε σωστά για το 1-0

30' ΓΚΟΛ για την Ελλάδα!

Έχει την κατοχή της μπάλας η Ελλάδα

17' Ωραία μπαλιά του Γαλανόπουλου στον Λημνιό, ο οποίος για λίγο δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του και να σκοράρει

14' Μεγάλη διπλή ευκαιρία από τους Βόσνιους με Πασχαλάκη και Χατζηδιάκο διώχνουν οι γηπεδούχοι

12' Χωρίς μεγάλη φάση μέχρι στιγμής

Αρκετά νεύρα για τους παίκτες των δύο ομάδων στα πρώτα λεπτά του αγώνα

1' Το παιχνίδι ξεκίνησε