Άργησε να πάρει μπρος και... αποκλεισμός για την Ανόρθωση!

Το ευρωπαϊκό ταξίδι της Ανόρθωσης, ολοκληρώθηκε άδοξα, με την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια να γνωρίζει την ήττα από τη Βασιλεία(3-2) για τον γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Η επιστροφή της ομάδας της Αμμοχώστου στα ευρωπαϊκά σαλόνια, δεν συνδυάστηκε με τον καλύτερο τρόπο, η Ανόρθωση αποκλείστηκε από το Γιουρόπα Λιγκ και πλέον στρέφει τη προσοχή της στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι δεν ήταν εύκολο, το γνώριζαν όλοι από την αρχή, αν όμως η Ανόρθωση παρουσιαζόταν και έβγαζε την εικόνα που έβγαλε στο δεύτερο ημίχρονο ίσως να μπορούσε για κάτι παραπάνω. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν ρόλους στα δύο ημίχρονα, με τη Βασιλεία όμως να παίρνει την πρόκριση εκεί όπου την περιμένει η ΤΣΣΚΑ Σόφιας.

ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Ένα ημίχρονο αρκετά τραγικό για την Ανόρθωση στο St. Jakob-Park, με την "Κυρία" στην επιστροφή της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, να δέχεται τρία γκολ σε 21 λεπτά και το πλάνο του Τιμούρ να μην έχει καμία επιτυχία. Το μουδιασμένο ξεκίνημα, έφερε την ομάδα της Αμμοχώστου πολύ νωρίς πίσω στο σκορ μέσα από στημένη φάση με τον Widmer στο τέταρτο λεπτό, ενώ πριν συμπληρωθούν 15 λεπτά αγώνα, είχαμε το 2-0 για τους Ελβετούς με δυνατό άπιαστο σουτ από τον Campo.

Η μαχαιριά ολοκληρώθηκε στο 21' της αναμέτρησης με τον Αμπαρτζουμιάν να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της δικιάς του ομάδας για το 3-0 της Βασιλείας, με τη γηπεδούχο ομάδα να είναι άψογα στημένη και σε κάθε φάση επικίνδυνη για την εστία του Λόρια. Μέχρι το 39’ η Ανόρθωση δεν κατέγραψε καμία τελική, ενώ ήρθε ο Βργκοτς στην εκπνοή του ημιχρόνου να μειώσει με 3-1 με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Δεν έφταναν τα προβλήματα που παρουσίασε η Ανόρθωση στο πρώτο ημίχρονο και τρία γκολ που δέχθηκε, πέντε λεπτά αφότου άρχισε το β' μέρος του αγώνα, ο Οκριασβίλι δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο και συνεπώς κόκκινη, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Ο Ντορ Μίχα μπήκε να δώσει βοήθειες στο παιχνίδι, παίρνοντας τη θέση του Μαργκάσα, με τον Ισραηλινό να κερδίζει πέναλτι για την Ανόρθωση δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς. Ο Κβιλιτάια ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε εκ νέου σε 3-2 για την Ανόρθωση, με την ομάδα της Αμμοχώστου να στέλνει μηνύματα επιστροφής στον αγώνα. Αρκετά καλύτερη από αυτά που μας έδειξε στο πρώτο 45λεπτο η ομάδα του Τιμούρ, με τη Βασιλεία ν’ αλλάζει πρόσωπο στην επανάληψη και τον Λόρια να μην κινδυνεύει και ιδιαίτερα. Ο Vonmoos άφησε και αυτός την ομάδα του με δέκα, όμως το παιχνίδι όδευε προς το τέλος οπόταν δεν ήταν και τόσο μεγάλο πρόβλημα για τους Ελβετούς.

Το ματς ολοκληρώθηκε με τη Βασιλεία να παίρνει την πρόκριση και την Ανόρθωση να επιστρέφει Κύπρο χωρίς πρόκριση.

Κίτρινες κάρτες:  Alderete, Widmer, Vonmoos  / Οκριασβίλι, Αμπαρτζουμιάν
Κόκκινες κάρτες: Vonmoos / Οκριασβίλι

Βασιλεία: Νίκολιτς, Κομερτ, Αλτερέτε. Παδούλα, Γούιντμερ, Στόκερ (76’ Ομπερλίν), Καμπό, Φρέι, Πουλούλου (60’ Vonmoos), Γκαμπράλ, Βολφσβίνκελ

Ανόρθωση: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν (78’ Γκαλίτσιος), Αρτυματάς, Μαργκάσα (62’Μίχα), Νταουσβίλι, Οκριασβίλι, Κορέϊα (46’ Χριστοφή), Κβιλιτάια