Όταν ο Νταμπό οδήγησε την Γκαμπάλα στους ομίλους (vid)

Ο Μπαγκαλί Νταμπό συμφώνησε με τον Απόλλωνα και εκτός απρόοπτου θα συνεχίσει την καριέρα του στην ομάδα της Λεμεσού. Ο Σενεγαλέζος με -Γαλλικό διαβατήριο- επιθετικός έρχεται για να προσθέσει ποιότητα και εμπειρία στους κυανολευκους για να εκπληρώσουν τους στόχους της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Ο 32χρονος αγωνίζεται σε όλες τις θέσεις της επίθεσης, ενώ έχει και ευρωπαϊκές παραστάσεις, κάτι που έπαιξε ρόλο στην απόφαση του Σωφρόνη Αυγουστή.

Ο Νταμπό έπαιξε 14 φορές στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ και 3 στους ομίλους την περίοδο 2016/17, όταν η Γκαμπάλα προκρίθηκε για 2η φορά στην ιστορία της.

Ο 32χρονος επιθετικός σκόραρε δυο φορές στα προκριματικά και μια στους ομίλους, σε βάρος της Άντερλεχτ. Να σημειωθεί ότι ήταν η χρονιά που η βελγική ομάδα απέκλεισε τον ΑΠΟΕΛ στους «16» της διοργάνωσης και εν συνεχεία αποκλείστηκε από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ωστόσο για να φτάσει η Γκαμπάλα στους ομίλους, χρειάστηκε τον Μπαγκαλί Νταμπό. Ο επιθετικός που προβάρει τα κυανόλευκα, πέτυχε δυο τέρματα στη νίκη της ομάδας του επι της Μάριμπορ με 3-1 για τον πρώτο αγώνα των πλέι οφ. Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν στο 18’, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 38’ και στην επανάληψη ο Νταμπό με δυο γκολ σε ισάριθμα λεπτά (50’ και 52’), διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δυο τέρματα έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην πρόκριση της Γκαμπάλα, αφού η ήττα με 1-0 στη Σλοβενία, της χάρισε την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.