Κόπα Άφρικα: Στον τελικό η Σενεγάλη των Μανέ και Σισέ

Η Σενεγάλη νίκησε 1-0 την Τυνησία χάρη στο αυτογκόλ του Μπρον στην παράταση (100') και προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Βασικός ο Μεριά, στον πάγκο έμεινε ο Σισέ που απέκλεισε τον συμπαίκτη του στον Ολυμπιακό.

Συγκλονιστικός ήταν ο πρώτος ημιτελικός του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2019, ο οποίος διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής (14/7) στο στάδιο της 30ής Ιουνίου στο Κάιρο.

Τα λιοντάρια διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι του Ντιλάν Μπρον στον Εμπάιγ Νιάνγκ στο 19ο λεπτό του ματς, αλλά ο διαιτητής δεν σφύριξε την παράβαση. Ο σταρ της Λίβερπουλ και της εθνικής Σενεγάλης, Σαντιό Μανέ, έχασε σπουδαία ευκαιρία ν' ανοίξει το σκορ στο 38ο λεπτό.

Εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική κάθετη πάσα του Κουγιατέ, πέρασε τον Ασέν, αλλά από θέση πλάγια δεξιά εντός περιοχής αστόχησε. Μετά ήλθαν τα πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα, αμφότερα όμως αποκρούστηκαν.

Ο ρέφερι καταλόγισε την παράβαση υπέρ της Τυνησίας στην απόκρουση του Καλιντού Κουλιμπαλί με το χέρι, ο Σασί ανέλαβε την εκτέλεση στο 75ο λεπτό, αλλά ο Γκομίς κράτησε τη Σενεγάλη "ζωντανή".

Στο 80ό λεπτό ήταν η σειρά του Σαϊβέ να εκτελέσει πέναλτι - στην άλλη πλευρά - αλλά ο Ασέν ήταν αυτός που έπεσε σωστά κι απομάκρυνε κρατώντας το 0-0! Έτσι, ο ημιτελικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Ένα αυτογκόλ ήταν αρκετό για να κρίνει την πρόκριση. Σ' εκτέλεση φάουλ από δεξιά στο 100ό λεπτό, ο Ασέν έκανε άσχημη έξοδο κι ο Μπρον που αιφνιδιάστηκε, ακούσια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του.

Η Σενεγάλη ετοιμάζεται για το δεύτερο τελικό στην ιστορία της. Ο πρώτος ήταν το 2002 στη διοργάνωση του Μάλι, όταν είχε χάσει το τρόπαιο στα πέναλτι από το Καμερούν στη διαδικασία των πέναλτι. Μάλιστα ο νυν ομοσπονδιακός της τεχνικός, Αλιού Σισέ, ήταν εκ των μοιραίων σ' εκείνο τον τελικό καθώς δεν είχε καταφέρει να σκοράρει στη διαδικασία.

Ο "εμφύλιος" των Αφρικανών του Ολυμπιακού - Παπ Αμπού Σισέ και Γιασίν Μεριά - έβγαλε νικητή τον πρώτο, ο οποίος δεν αγωνίστηκε σε αντίθεση με τον δεύτερο που έπαιξε σε όλο το ματς. Ο Παπ Αμπού Σισέ θα έχει την ευκαιρία να φύγει με το τρόπαιο από την Αίγυπτο, περιμένοντας να μάθει στον τελικό της 19ης Ιουλίου εάν θ' αντιμετωπίσει την Αλγερία ή τη Νιγηρία.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Αλιού Σισέ): Γκομίς, Γκασαμά (109' Ουαγκέ), Κουγιατέ, Κουλιμπαλί, Σαμπαλί, Σαϊβέ, Εντιάιγ (81' Σανέ), Γκέιγ, Ντιατά (68' Σαρ), Νιάνγκ (64' Ντιάν), Μανέ.

ΤΥΝΗΣΙΑ (Αλέν Ζιρές): Ασέν, Ντραζέ, Μπρον, Μεριά, Ανταντί, Σασί (107' Μπαντρί), Σκιρί, Μπεν Μοχάμεντ (82' Σααλαλί), Κχαζρί, Κενισί (117' Σαουά), Μσακνί (46' Σλιτί).