Με το δεξί η Ακτή Ελεφαντοστού - Τι έκαναν Κασάμα και Ντάλσιο

Καλύτερο ξεκίνημα στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής δεν θα μπορούσε να φανταστεί η Ακτή Ελεφαντοστού! Όχι βέβαια και οι Κασάμα και Ντάλσιο... Η ομάδα του Ζαν-Λουί Γκασέτ επικράτησε με 2-0 της Γουϊνέας Μπισάου, που αγωνίζονται οι παίκτες της Ομόνοιας και τους ΑΠΟΕΛ, και έκανε ιδανική πρεμιέρα ως διοργανώτρια, βάζοντας από νωρίς βάσεις πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Ο Φοφανά μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ, με τους γηπεδούχους καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να απειλεί την αντίπαλη εστία. Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Ακτή Ελεφαντοστού συνεχίζοντας να έχει το πάνω χέρι.

Ο Κράσο στο 58’ έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους, με την Γουϊνέα Μπισάου να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις και να μην απειλεί ουσιαστικά. Κάπως έτσι, το σκορ παρέμεινε έτσι ως το φινάλε, με την Ακτή Ελεφαντοστού να μπαίνει με το δεξί στη διοργάνωση!

Ο Κασάμα άρχισε ως βασικός και έγινε αλλαγή στο 67', με τον Ντάλσιο να μπαίνει ως αλλαγή στο 85'.

Πηγή: sport-fm.gr