Κοσόβο-Ελλάδα 1-2: Έγινε ομάδα, πάτησε κορυφή!

Σοβαρή, αποτελεσματική, πειθαρχημένη η Εθνική Ελλάδας πέρασε από την Πρίστινα με 1-2 επί του Κοσόβου και ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου της στο Nations League.

Στα χαρτιά το πρόγραμμα ήταν πονηρό. Δύο κολλητά ταξίδια σε Λιουμπλιάνα και Πρίστινα, με την Εθνική Ελλάδας να έχει χάσει το καλό μομέντουμ που είχε χτίσει στην εποχή προ-κορωνοϊού. Οι εμφανίσεις δεν ήταν σπουδαίες (ποια εθνική παίζει σπουδαία μπάλα τέτοια εποχή;), αλλά έδειξαν πως η ομάδα του Τζον Φαν’τ Σχιπ προχωράει στο σωστό μονοπάτι.

Δύο τέρματα στις αρχές κάθε ημιχρόνου από Λημνιό και Σιόβα έφεραν το 1-2 επί του Κοσόβου και πλέον η Εθνική είναι σε θέση οδηγού ομίλου (χάρη στη διαφορά τερμάτων από την Σλοβενία), έχοντας όμως τα τρία από τα τέσσερα υπολειπόμενα παιχνίδια εντός έδρας.

Γκολ από τα αποδυτήρια…

Μερικές φορές μπορεί να παίζεις όλο το βράδυ και να μην μπορείς να σκαρώσεις, έστω μία καλή ευκαιρία. Υπάρχουν παιχνίδια που στην πρώτη σου κατεβασιά όλα πάνε δεξιά. Αυτό που έλειπε στην πρεμιέρα με την Σλοβενία ήταν η γρήγορη σκέψη στην ανάπτυξη. Στην Πρίστινα, αυτό ήρθε από το πρώτο λεπτό.

Ο Φορτούνης έκοψε γρήγορα στον Κουλούρη, εκείνος είδε στην πλάτη του τον Λημνιό και μπορεί ο Ουϊκάνι να απέκρουσε το πρώτο του βολέ, όμως ο Έλληνας εξτρέμ πήρε το ριμπάουντ και από κοντά κεραυνοβόλησε για το 0-1, μόλις στο 100ό δευτερόλεπτο του ματς!

Κανένα παιχνίδι όμως δεν τελειώνει από το πρώτο λεπτό. Οι Κοσοβάροι σοκαρίστηκαν από την εξέλιξη, όμως έψαξαν να βρουν την άμεση ισοφάριση και λίγο έλειψε να τα καταφέρουν.

Ο Ζενέλι βγήκε σε καθαρό τετ-α-τετ με τον Μπάρκα (11’), όμως ο τερματοφύλακας της Σέλτικ του έκρυψε την εστία με το κορμί του, ενώ στην συνέχεια της φάσης μπλόκαρε σταθερά την κεφαλιά του Νουχίου.

Κατοχή και… γκαντεμιά

Η φάση αυτή σαν να αφύπνισε τους παίκτες του Φαν’τ Σχιπ, που σκέφτηκαν πως όσο έχουν την μπάλα είναι αδύνατον να δεχθούν άλλη φάση. Για ένα δεκάλεπτο περίπου η Εθνική έκανε τα απλά, έσπασε εύκολα το πρέσινγκ και κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα, επανακτώντας τον έλεγχο. Μάλιστα πλησίασε και σε δεύτερο τέρμα, όμως το διαγώνιο συρτό σουτ του Μπακασέτα (16’) μπλόκαρε σταθερά ο Ουϊκάνι.

Οι Κοσοβάροι έδειχναν εγκλωβισμένοι, αλλά κάπου εκεί ήρθαν οι αλλεπάλληλοι τραυματισμοί. Το γλίστρημα του Γιαννούλη έφερε ένα μικρό τράβηγμα στους προσαγωγούς, η σύγκρουση του Μπάρκα με τον Νουχίου μία μικρή διακοπή, όμως ένα ακόμα γλίστρημα του Σταφυλίδη στον γλιστερό αγωνιστικό χώρο του «Φαντίλ Βόκρι» έφερε έναν τραυματισμό στον ώμο και αναγκαστική αλλαγή με τον Σιόβα.

Το ματς έγινε κακό, τραχύ. Αρκετά λάθη, αρκετά φάουλ, με την Εθνική να μην εντυπωσιάζει, αλλά να βγάζει αμυντική ασφάλεια. Μάλιστα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από κλέψιμο στο κέντρο του Ζέκα, έβγαλε ταχύτατη αντεπίθεση, όμως το διαγώνιο σουτ του Γιαννούλη κόντραρε και πέρασε κόρνερ, ενώ στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους από βολέ του Ουικάνι και κεφαλιά πάσα του Νουχίου, ο Χαλίμι σούταρε διαγώνια, αλλά άστοχα.

Γκολ ξανά από τα αποδυτήρια!

Η Εθνική έψαχνε το νοκ-άουτ και στο ξεκίνημα της επανάληψης παραλίγο να το πετύχει ακριβώς στο χρονικό σημείο που πέτυχε το γκολ. Ο Μπακασέτας κέρδισε την απομάκρυνση από κεφαλιά του Αλίτι, στόπαρε και έκανε το φαλτσαριστό δεξί βολέ, όμως η μπάλα «ξύρισε» το οριζόντιο δοκάρι.

Η ενέργεια όμως ήταν εκεί και το 0-2 τελικά ήρθε με έναν ασυνήθιστο τρόπο. Από την γιόμα απομάκρυνσης του Γιαννούλη, η μπάλα ταξίδεψε για ώρα στον αέρα, κανείς Κοσοβάρος δεν απομάκρυνε και ο Σιόβας αφού πρώτα στόπαρε, με πλασέ από την μικρή περιοχή πέτυχε το πρώτο του γκολ με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα (51’, 0-2).

Θα ερχόταν άμεσα και το τρίτο, αλλά ας όψεται η βιασύνη του Δημήτρη Λημνιού. Οι Κοσοβάροι ανέβασαν τις γραμμές τους ψηλά, ο Έλληνας εξτρέμ έφυγε στην κόντρα, όμως η παράλληλη μπαλιά για τον αμαρκάριστο Κουλούρη ήταν λίγο πιο δυνατή από όσο έπρεπε και η ευκαιρία χάθηκε.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έδειχνε να ελέγχει απόλυτα την ροή του ματς και κάθε φορά που έβγαζε πολλούς παίκτες μπροστά, έκανε φάση, όπως η καλή διαγώνια κεφαλιά του Κουρμπέλη που πέρασε λίγο άουτ (73’).

Γκολ - δώρο και... πανικός!

Οι νευρικοί Κοσβάροι, που πήγαιναν σε πολλές βεβιασμένες / ατομικές ενέργειες, έδειχναν εντελώς εκτός ρυθμού, όμως ένα λάθος του Μπάρκα έδωσε ξανά ενδιαφέρον στο ματς. Ο Έλληνας τερματοφύλακας έκανε κακή εκτίμηση σε σέντρα του Χαντερτζονάι και ο Μπερίσα με εναέριο βολ-πλανέ, έκανε το 1-2 (82’), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Η Εθνική έδωσε χώρο και μπάλα, όμως ευτυχώς δεν το πλήρωσε. Το κακό συρτό σουτ του Χασάνι (86’) μπλόκαρε ο Μπάρκας, ενώ οι αμέτρητες γιόμες των γηπεδούχων δεν έφεραν κάποιο αποτέλεσμα. Η εικόνα ήταν κακή, προβληματική στο φινάλε, όμως το 1-2 σβήνει τα πάντα.

Οι νίκες είναι το καλύτερο φάρμακο, ειδικά για μία ομάδα που τις έχει στερηθεί τα τελευταία χρόνια...

ΚΟΣΟΒΟ: Ουϊκάνι, Βοϊβόντα (58’ Ράσκαϊ), Ραχμάνι, Αλίτι, Χαντερτζονάι, Χαλίμι (55’ Χασάνι), Ντρέσεβιτς, Β. Μπερίσα, Τσελίνα (54’ Μπ. Μπερίσα), Ζενέλι, Νουχίου.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπάρκας, Μπακάκης, Σταφυλίδης (38’ Σιόβας), Σβάρνας, Γιαννούλης, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λημνιός, Φορτούνης (60’ Μασούρας), Μπακασέτας, Κουλούρης (82’ Μάνταλος).