Το άξιζε και το πήρε η Πορτογαλία! (vid)

Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η ομάδα του Φερνάντο Σάντος, πήρε τη νίκη κόντρα στην απογοητευτική Ολλανδία (9 έναντι 2 τα σουτ εντός στόχου για τις δύο ομάδες) και πανηγύρισε στην έδρα της την κατάκτηση του Νations League!

Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Γκουέδες στο 60ό λεπτό.

Νωρίτερα η Αγγλία πήρε την τρίτη θέση επικρατώντας στα πέναλτι της Ελβετίας στον μικρό τελικό της διοργάνωσης.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ:

93' Λήξη του αγώνα.

80' Δυνατό σουτ του Μπρούνο Φερνάντες, μπλοκάρει ο Σίλεσεν.

79: Πολύ καλό μακρινό σουτ του Ντε Ρουν, η μπάλα περνά ψηλά λίγο άουτ.

72' Πιέζει το σύνολο του Κούμαν, κλεισμένη πίσω η Πορτογαλία.

65' Προσπαθούν να αντιδράσουν οι Ολλανδοί, αμύνεται η ομάδα του Σάντος. Μπλοκάρει κεφαλιά του Ντεπάι ο Πατρίτσιο.

Το 1-0 από τον Γκουέδες

60' ΓΚΟΛ η Πορτογαλία με τον Γκουέδες να σκοράρει με μακρινό σουτ!

57' Διπλή καλή φάση για τους Ολλανδούς αλλά ο Πατρίτσιο ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε.

54' Ο Ντε Λιχτ διώχνει σε κόρνερ επικίνδυνο γύρισμα του Γκουέδες.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο.

Ημίχρονο: Πιο καλή η Πορτογαλία στο πρώτο μέρος, είχε 5 σουτ εντός εστίας, με την Ολλανδία να έχει 0. Αρκετά τα προβλήματα της ομάδας του Ρόναλντ Κούμαν στο δεξί άκρο της άμυνας, αλλά και στην επίθεσή της. Κορυφαίοι για τους παίκτες του Σάντος οι Μπρούνο Φερνάντες και Μπερνάρντο Σίλβα.

41' Καλύτερη η Πορτογαλία. Σουτ του Κριστιάνο, μπλοκάρει ο Σίλεσεν.

38' Φάση για την Πορτογαλία, το μακρινό σουτ του Μπρούνο Φερνάντες περνάει λίγο άουτ.

35' Πολύ καλός ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά, με προσπάθεια ανάπτυξης και από τις δύο πλευρές.

28' Κεφαλιά του Φόντε, η μπάλα στα χέρια του Σίλεσεν.

21' Πιο ισορροπημένο πλέον το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται την κατοχή και να προσπαθούν να σκοράρουν.

13' Καλό σουτ του Μπρούνο Φερνάντες, μπλοκάρει ο Σίλεσεν.

8' Η Ολλανδία έχει τη μπάλα στα πόδια της, οι Πορτογάλοι αμύνονται.

4' Πτώση του Μπερνάρντο Σίλβα στην περιοχή της Ολλανδίας, δεν βλέπει παράβαση ο διαιτητής Μαγιένκο.

1' Ο μεγάλος τελικός ξεκινά!