Τρίμπαλο στην Τρίπολη και περιμένει την Ομόνοια ο Ολυμπιακός!

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στη νέα Super League Interwetten και την προσπάθειά του να υπερασπιστεί τον τίτλο του. Νίκησε 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο Καραϊσκάκη με γκολ των Φορτούνη –  Μασούρα (2) και τον Καμαρά να παραμένει... μια ομάδα μόνος του, πήρε το πρώτο του «τρίποντο» στη σεζόν και ουσιαστικά έκανε και την πρόβα τζενεράλε ενόψει του πρώτου ματς με την Ομόνοια για τα πλέι-οφ του Champions League, την ερχόμενη εβδομάδα. Παρότι φάνηκε ότι ακόμη η ομάδα του Μαρτίνς δεν έχει φτάσει τα επιθυμητά επίπεδα ομοιογένειας, ήταν καλύτερη σε όλο το ματς απέναντι στους Αρκάδες που ταλαιπωρούν παραδοσιακά τους «ερυθρόλευκους» στο Φάληρο, με τον Πορτογάλο τεχνικό να βλέπει τους Ραφίνια και Χολέμπας να κάνουν πολύ καλό ματς, όχι όμως και τους Εμβιλά, Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί. Σε κάθε περίπτωση οι... παλιοί, Φορτούνης, Μασούρας και Καμαρά ήταν αυτοί που έκαναν όλη τη διαφορά.

Οι νέοι... ψάχνονταν

Όσον αφορά στην εικόνα του ματς, από τα πρώτα λεπτά ο φιλοξενούμενος Αστέρας ήταν αυτός που δοκίμασε να πιέσει πολύ ψηλά, με μεγάλη ένταση και πολλούς παίκτες, όμως γρήγορα η πίεσή του αυτή ατόνησε. Οι Αρκάδες είχαν διάθεση να μπαίνουν δυνατά στις προσωπικές μονομαχίες και να μην παραχωρούν μέτρα στον Ολυμπιακός, ο οποίος από την άλλη πλευρά έκανε ένα πιο ψύχραιμο πιο μετρημένο ξεκίνημα στο ματς. Η ομάδα του Μαρτίνς θέλησε να κυκλοφορήσει με υπομονή τη μπάλα για να σπάσει και την πίεση του αντιπάλου, όμως σε γενικές γραμμές φάνηκε ξεκάθαρα ότι ακόμη είναι ασύνδετη η ενδεκάδα των «ερυθρόλευκων» με τις αρκετές αλλαγές σε σχέση με την περσινή κλασική σύνθεσή της.

Οι Πειραιώτες ψαχνόντουσαν για αρκετή ώρα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν πια να κερδίσουν μέτρα και να απειλήσουν μονάχα όταν ανέβηκε ο Μαντί Καμαρά που παραμένει καταλυτικός στην εικόνα όλης της ομάδας. Μετά το 20λεπτο και για ένα περίπου τέταρτο στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και βρήκε και δύο μεγάλες ευκαιρίες για γκολ όμως αυτό δεν ήρθε. Συνολικά στο διάστημα αυτό η ομάδα του Μαρτίνς δεν κατάφερε να κάνει το γνωστό παιχνίδι της, με την πολύ έντονη πίεση, με γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και αυτοματοποιημένες επιθέσεις, όμως και τα δύο αυτά στοιχεία είναι λογικό να λείπουν σε αυτό το σημείο της σεζόν.

Οι παλιοί καθάρισαν!

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι αλλαγές του Μαρτίνς έδωσαν επιθετική πνοή στον Ολυμπιακό που πλέον κρατούσε πιο σωστά τη μπάλα, πίεζε πιο αποτελεσματικά και παρέμενε για περισσότερη ώρα γύρω από τα καρέ του Παπαδόπουλου. Μετά από 1-2 μικροευκαιρίες για τους Πειραιώτες, τελικά κατάφεραν να βρουν και τον δρόμο προς τα δίχτυα! Πάνω που ο πάγκος του Αστέρα φώναζε για πιο σωστό μαρκάρισμα στον Φορτούνη, αυτός ήταν που με ωραία κίνηση μετά από συνδυασμό με Καμαρά και Ραφίνια και ασίστ του Βραζιλιάνου, έγραψε το 1-0 που έβαλε το νερό στ' αυλάκι για τους «ερυθρόλευκους».

Ένα πεντάλεπτο αργότερα, ο Ολυμπιακός σφράγισε ουσιαστικά και τη νίκη με το δεύτερο γκολ, μετά από ασίστ του -σταθερά κορυφαίου- Μαντί Καμαρά και έξοχο πλασέ του Μασούρα για το 2-0. Τα επόμενα λεπτά ως το φινάλε του αγώνα, η ομάδα του Μαρτίνς διαχειρίστηκε σχετικά εύκολα το ματς, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και κράτησε το αποτέλεσμα με το οποίο ξεκίνησε θετικά την πορεία της στο νέο πρωτάθλημα. Μάλιστα, λίγο πριν το φινάλε, ο Μασούρας έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα, σημειώνοντας το 3-0 μετά από φάση που ξεκίνησε επίσης ο Φορτούνης.