Μοιρασιά για Βόλφσμπουργκ και Λεβερκούζεν

Το τελευταίο παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής στη Γερμανία έμελλε να είναι και το μοναδικό «άσφαιρο», ενώ στις προηγούμενες οκτώ συναντήσεις είχαν σημειωθεί 35 γκολ!

Βόλφσμπουργκ και Λεβερκούζεν έμειναν στο 0-0 στη «Βολκσβάγκεν Αρένα», στο παιχνίδι με το οποίο έκλεισε η αυλαία της πρεμιέρας. Οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους διαστήματα καλής απόδοσης, αλλά δεν κατάφεραν να παραβιάσουν τις εστίες των Χραντέτσκι και Κάστελς.

Νωρίτερα, με άνετη επικράτηση επί της δυνατής Μάιντς ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη φετινή Μπουντεσλίγκα η Λειψία. Μετά τις εύκολες νίκες της Μπάγερν και της Ντόρτμουντ, οι Σάξωνες ακολούθησαν κι επιβλήθηκαν της αντιπάλου τους με 3-1 μπροστά σε 8.500 θεατές.

Ουσιαστικά η ομάδα του Γιούλιαν Νάιγκελσμαν τελείωσε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκε 2-0 σκοράροντας δις σε ένα πεντάλεπτο, αρχικά με πέναλτι (το έκανε ο Μπαρέιρο στον Όλμο) του Εμίλ Φόρσμπεργκ στο 17΄ και ύστερα με τον Γιουσούφ Πόουλσεν στο 21΄.

Ο Ζαν-Φιλίπ Ματετά ξανάβαλε πρόσκαιρα στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους μειώνοντας στο 48΄, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Αμαντού Χαϊνταρά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.