Πρεμιέρα με αγχωτική νίκη για τη Σεβίλη

Με νίκη (3-1) από τον... πάγκο ξεκίνησε η Σεβίλη τις υποχρεώσεις της στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα. Με εμφανή την κούραση από την υπερπροσπάθεια της Πέμπτης (24/9) απέναντι στη Μπάγερν για το Σούπερ Καπ, οι κυπελλούχοι Ευρώπης βρέθηκαν να χάνουν στην έδρα της νεοφώτιστης Κάντιθ, από γκολ του Σάλβι Σάντσεθ στο 48΄. Ο Χουλέν Λοπετέγκι έκανε μαζεμένες αλλαγές και δικαιώθηκε, καθώς δύο από τους παίκτες που έριξε στο ματς «γύρισαν» το παιχνίδι.

Ο Ντε Γιονγκ ισοφάρισε στο 66΄ με κεφαλιά και ο Μουνίρ Ελ Χαντάντι στο 90΄ έδωσε προβάδισμα στους Ανδαλουσιάνους, με τον Ράκιτιτς να βάζει το... κερασάκι στην τούρτα στις καθυστερήσεις, με το πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή του στη Σεβίλη.

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το ματς της Βαγιαδολίδ με τη Θέλτα. Η ομάδα του Βίγκο, που παραμένει αήττητη στις τρεις πρώτες αγωνιστικές της La Liga, προηγήθηκε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Ιάγκο Άσπας, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Γκουαρντιόλα.