Πισωγύρισμα για τη Μίλαν (vid)

Εκεί που η Μίλαν έκανε δύο σερί νίκες και δημιούργησε ελπίδες για το ότι μπορεί να ‘στρώσει’, ήρθε ένα ακόμα πισογύρισμα κόντρα σε μια ομάδα η οποία την επόμενη σεζόν θα αγωνίζεται στην Serie B. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι βρέθηκε να χάνει 2-0 από το πρώτο μέρος από ένα blackout στην άμυνα και ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ και παρότι έπαιξε για σχεδόν μία ώρα με παίκτη περισσότερο, απλά κατάφερε να πάρει έναν βαθμό χάρη σε ένα αυτογκόλ στις καθυστερήσεις.

Στο 13’ κανένας στην άμυνα της Μίλαν δεν κατάλαβε τι συνέβη και ο Βαλότι με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ. Πριν οι φιλοξενούμενοι μπορέσουν να συνέλθουν και να πάρουν τον έλεγχο, βρέθηκαν πίσω με δύο τέρματα. Στο 30’ ο βετεράνος επιθετικός, Σέρτζιο Φλόκαρι, έπιασε εκπληκτικό βολέ - λόμπα από τα 30 μέτρα και έστειλε την μπάλα τηλεκατευθυνόμενη στο παραθυράκι του Ντοναρούμα, ο οποίος ήταν κάποια μέτρα έξω, όμως δεν μπορούσε να κάνει κάτι. Στο 43’ τα πράγματα είχαν καλή εξέλιξη υπέρ των Rossoneri καθώς ο Ντ’ Αλεσάντρο είδε απευθείας κόκκινη για πάτημα στον Τεό Ερναντέζ.

Στην επανάληψη τα πράγματα δεν πήγαν χειρότερα για την Μίλαν, η οποία όμως δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν πάρα πολύ το club της Φεράρα, βομβάρδισαν με γεμίσματα και γυρίσματα την περιοχή του Λετίτσα, ο οποίος τελικά νικήθηκε στο 79’ από το υποδειγματικό πλασέ του Ραφαέλ Λεάο - που τον άφησε όρθιο (2-1). Η SPAL τα έδωσε όλα για τη μεγάλη νίκη στο φινάλε, όμως δεν κράτησε τη μεγάλη νίκη εξαιτίας μιας άτυχης στιγμής και το αυτογκόλ του Βικάρι στο 94’, για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 2-2.