Νίκη της Μίλαν στο ντέρμπι με σούπερ Ζλάταν!

Η Μίλαν ήταν η μεγάλη νικήτρια στο σημερινό «Derby della Madonnina» κόντρα στην Ιντερ με 2-1, για την 4η ημέρα της Serie A. Μεγάλος πρωταγωνιστής των «ροσονέρι» ήταν ο αγέραστος Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του. Με τη νίκη αυτή στο «Τζιουζέπε Μεάτσα», η Μίλαν πανηγύρισε το «4 στα 4» στο πρωτάθλημα και ανέβηκε μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Τους...πετσοcovid ο Ζλάταν!

Να σημειωθεί πως η Ιντερ παρατάχθηκε αποδεκατισμένη από τον κορονοϊό, καθώς έξι παίκτες της έχουν βρεθεί θετικοί και απουσίασαν από το ντέρμπι. Συγκεκριμένα απουσίασαν οι Αλεσάντρο Μπαστόνι, Μίλαν Σκρίνιαρ, Άσλεϊ Γιανγκ, Ράτζα Ναϊνγκολάν, Ρομπέρτο Γκαλιαρντίνι και Ιονούτς Ράντου. Στο μεταξύ η Σαμπντόρια ανέτρεψε τα προγνωστικά και νίκησε εύκολα με 3-0 τη Λάτσιο.

Νωρίτερα, σε εύκολη υπόθεση μετέτρεψε η Νάπολι το ντέρμπι στο «Σαν Πάολο» κόντρα στην πρωτοπόρο Αταλάντα, επικρατώντας άνετα με 4-1. Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο «καθάρισε» το ματς από το πρώτο ημίχρονο βάζοντας και τα τέσσερα γκολ μέσα σε 20 λεπτά (!), με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιρβινγκ Λοθάνο, που πέτυχε δύο τέρματα.

Μολονότι έπαιζε χωρίς τον Ινσίνιε, η Νάπολι διέλυσε την Αταλάντα, αναγκάζοντάς την στην πρώτη φετινή απώλεια. Λίγες μέρες μετά την απόφαση για ήττα στα χαρτιά από την Γιουβέντους και την αφαίρεση του ενός βαθμού, οι «παρτενοπέι» ήταν οι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο. Ο Μεξικάνος Λοθάνο, που αντικατέστησε τον Ινσίνιε στο αρχικό σχήμα, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής και έδειξε στον Γκατούζο πως αξίζει καλύτερης αγωνιστικής μεταχείρισης.

Συνοπτικά τ' αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Νάπολι-Αταλάντα 4-1

(23', 27' Λοθάνο, 30' Πολιτάνο, 43' Οσιμέν-69' Λάμερς)

Ίντερ-Μίλαν 1-2

(29' Λουκάκου-13' πεν., 16' Ιμπραϊμοβιτς)

Σαμπντόρια-Λάτσιο 3-0