Νικηφόρα πρεμιέρα με Ελλαδίτες και Ελουντού

Η Ανόρθωση ξεκίνησε με το δεξί το νέο πρωτάθλημα. Η «Κυρία» επικράτησε του Ερμή στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με 3-1 και συνέχισε από εκεί που έμεινε πέρυσι. Γκαλίτσιος, Καλτσάς και Ελουντού τα γκολ των γηπεδούχων, ισοφάρισε προσωρινά ο Ρουσιάς.

Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός στο παιχνίδι, με την Ανόρθωση να έχει την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα.

Οι κυανόλευκοι προειδοποίησαν με κεφαλιά του Κατσαράβα στο 25’ και τρία λεπτά αργότερα άνοιξαν το σκορ με την τυχερή κεφαλιά του Γκαλίτσιου.

Ο Ερμής ανέβηκε, αντέδρασε και αφού πρώτα έχασε ευκαιρία με τον Ρουσιά, ακολούθως ισοφάρισε με τον ίδιο ποδοσφαιριστή στο 38'.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, η Ανόρθωση ζήτησε πέναλτι σε χέρι, όμως, ο κ. Αναστασίου έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, η Ανόρθωση πήρε εκ νέου προβάδισμα. Ο Οκριασβίλι στο 51’ έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε και πήρε ύψος με τον Καλτσά να προσπαθεί δυο φορές να τη στείλει στα δίκτυα και τελικά να καταλήγει με την παρέμβαση του τερματοφύλακα του Ερμή.

Στη συνέχεια οι δυο ομάδες προσπάθησαν για το γκολ, ο Ερμής για να ισοφαρίσει και η Ανόρθωση για να κλειδώσει το τρίποντο. Έγινε το τελευταίο στο 86' με τον Ελουντού, ο οποίος κλείδωσε το τρίποντο για την ομάδα του.