Διπλό και ξεκίνημα με το δεξί για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πήρε την εκτός έδρας νίκη με 2-1 κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα και μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα. Άνοιξε το σκορ ο Τρισκόφσκι στο 38΄, ισοφάρισε προσωρινά ο Βάγκνερ για τους γηπεδούχους στο 62΄. Το γκολ της νίκης σημείωσε ο Άμπραχαμ με φοβερό σουτ στο 68’. Η Νέα Σαλαμίνα έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 64’, καθώς αποβλήθηκε ο Κονφές με 2η κίτρινη.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και οι δύο μονομάχοι θέλησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Βλέπαμε αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα, αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις και τη Νέα Σαλαμίνα να προσπαθεί να βρει ελεύθερους διαδρόμους. Από την άλλη η ΑΕΚ δεν κρατούσε μπάλα όμως έχασε πρώτη την καλύτερη της ευκαιρία καθώς στο 21’ ο Τρισκόφσκι έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε έξω. Απάντησε η Νέα Σαλαμίνα στο 27', αφού ο Βαρέλα πλάσαρε όμως ακριβώς πάνω στη γραμμή πρόλαβε ο Μικέλ και έδιωξε σε κόρνερ.

Χωρίς τις μεγάλες φάσεις και με τον ρυθμό να μην είναι καλός, στο 38’ οι κιτρινοπράσινοι πήραν κεφάλι στο σκορ καθώς ο Τρισκόφσκι με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Βεσελόφσκι για το 0-1. Το γκολ το αφιέρωσε στον Νικόλα Θεοδότου, που έφυγε προ ημερών από τη ζωή, και όλο το γήπεδο χειροκρότησε.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους τίποτα δεν άλλαξε, όμως στο 42’ είχαμε μια κλασική φάση για τους γηπεδούχους. Πιο συγκεκριμένα ο Κρεχίν έκανε το σουτ, έδιωξε στη γραμμή και πάλι ο Μικέλ.

Στο Β’ μέρος ο Κανέδα άφησε στα αποδυτήρια τον Θάντι και έριξε στο γήπεδο τον Ακοράν. Ο Πάμπος Χριστοδούλου κράτησε τους ίδιους 11 χωρίς αλλαγές.

Μέχρι το 60’ είχαμε την ίδια εικόνα όπως και στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να έχουν ημιτελείς προσπάθειες και σχεδόν καθόλου ευκαιρίες. Η Νέα Σαλαμίνα έδειχνε λίγο περισσότερη διάθεση, ενδεικτικό και των κλασικών φάσεων που βρήκε (2 στο σύνολο), όμως δεν είχαμε κάποιο τέρμα πέραν από αυτό του ‘’Τρίσκο’’.

Ήρθε όμως ο Βάγκνερ στο ντεμπούτο του να σκοράρει και να κάνει το 1-1 στο 62’, αφού πέρασε τον Τέουνκενς και από κοντά δεν αστόχησε. Πλέον το παιχνίδι είχε ανοίξει και οι δύο ομάδες μπήκαν στον ίδιο παρονομαστή.

Όμως δύο φάσεις που έγιναν στο 64’ και στο 68’ σημάδεψαν την αναμέτρηση. Πρώτα ο Κονφές άφησε τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες καθώς είδε την 2η κίτρινη από τον Νεοκλέους, ενώ στο 68’ ο Άμπραχαμ πέτυχε ένα φοβερό γκολ με σουτ στην κίνηση. Έτσι είχαμε το 1-2 από πλευράς ΑΕΚ.

Οι δύο προπονητές έκαναν τις αλλαγές τους στη συνέχεια, ο Πάμπος επιχείρησε να δώσει νέα πνοή στην επιθετική του γραμμή όμως τίποτα δεν άλλαζε.

Το συγκρότημα του Κανέδα έκανε σωστή διαχείριση του υπέρ της 1-2, η Νέα Σαλαμίνα όσο και να ήθελε και να πίεζε δεν έβρισκε την ευκαιρία να απειλήσει και έτσι τα λεπτά περνούσαν.

Οι Λαρνακείς κυκλοφορούσαν τη μπάλα και η τρίλεπτη καθυστέρηση δεν άλλαξε κάτι. Το τελικό σφύριγμα του Νικόλα Νεοκλέους έδωσε το τρίποντο στην ΑΕΚ, ενώ η Νέα Σαλαμίνα μπήκε με το αριστερό στον φετινό μαραθώνιο.

Την επόμενη αγωνιστική οι ερυθρόλευκοι θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την ΑΕΛ, ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τον ΑΠΟΕΛ.