Πάτησε τη μπανανόφλουδα η ΑΕΚ - ξεχώρισε ο Καϊρίνος!

Η ΑΕΚ πάτησε τη μπανανόφλουδα στο στάδιο "Στέλιος Κυριακίδης" στον αγώνα με την Καρμιώτισσα για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με το τελικό αποτέλεσμα (0-0) να φέρνει και τις πρώτες της απώλειες στο πρωτάθλημα. Η Καρμιώτισσα συνεχίζει να έχει τις εντυπώσεις αφού μετά την ισοπαλία με ΑΠΟΕΛ και την πολύ καλή εμφάνιση με την Ομόνοια, πήρε άλλον έναν βαθμό από ομάδα της εξάδας.

ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Ένα ανιαρό 45λεπτο χωρίς φάσεις, χωρίς γκολ και καθόλου ρίσκο από τις Καρμιώτισσα – ΑΕΚ στο «Στέλιος Κυριακίδης» για τη μεταξύ τους συνάντηση της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Με βάση τη γενική εικόνα του πρώτου 45λεπτου η γηπεδούχος ομάδα ήταν ελαφρώς πιο επικίνδυνη, εγκλωβισμένη η ΑΕΚ που έδειχνε να μην μπορεί. Η ομάδα της Λάρνακας έχει μπροστά της τη μεγάλη ευκαιρία για να γίνει η μοναδική ομάδα που θα κάνει το 3x3 στο πρωτάθλημα, όμως αυτό σίγουρα της έβαλε επιπλέον άγχος, αφού το πρώτο μέρος δεν έδειξε κάτι τέτοιο. Ο Νταβίντ Κανέδα είχε προειδοποιήσει τους ποδοσφαιριστές του, ότι το ματς αυτό θα ήταν πιο δύσκολο από το ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ, με τον Ισπανό τεχνικό να δικαιώνεται μέχρι στιγμής. Η Καρμιώτισσα με τους Χατζηβασίλλη και Σάσι, έμοιαζε πιο απειλητική προς την εστία του Τόνιο, αλλά μέχρι εκεί.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ αν ήθελε να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι, θα έπρεπε να μπει κάπως αλλαγμένη και έτσι έγινε. Μπήκε με περισσότερη διάθεση και στο 58' ήρθε η πρώτη της μεγάλη ευκαιρία με τον Σπιρόφσκι, με τον επιθετικό της ΑΕΚ να χάνει τεράστια ευκαιρία για το γκολ, αφού μόνος αμαρκάριστος, επιχείρησε το σουτ, απείλησε τον Καϊρίνο όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Στο 60' απάντησε η Καρμιώτισσα με τον Ι.Σάσι, η κεφαλιά του όμως πέρασε εκτός. Η ΑΕΚ συνέχισε να παρουσιάζει ένα αλλαγμένο πρόσωπο με τον Ακοράν στο 63’ να χάνει το τετ α τετ απέναντι στον Καϊρίνο. Πιο απειλητικοί οι φιλοξενούμενοι, όμως στις αντεπιθέσεις η Καρμιώτισσα ήταν επικίνδυνη και χρειαζόταν προσοχή.

Ο νεοεισελθέντος Χρυσοβαλάντης Καπαρτής συμπλήρωσε μόλις 2 λεπτά στον αγώνα και σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Τόνιο. Ο κεραυνός του Κύπριου επιθετικού τράνταξε το δοκάρι της εστίας της ΑΕΚ, μία στιγμή αρκετά καλή για να ταρακουνήσει και τον Κανέδα. Στο 81' ο Μόισοφ έπιασε μία καλή κεφαλιά, ο Καιρίνος όμως που ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα είπε όχι για δεύτερη φορά. Το ίδιο έπραξε και στο δυνατό σουτ του Σπόλιαριτς με τον Κύπριο τερματοφύλακα να ξεχωρίζει με την εμφάνιση του στο β' ημίχρονο.

Κάρτες: Χρίστου / Σπόλιαριτς

Οι συνθέσεις:

Καρμιώτισσα:  Καϊρίνος, Μπαράνοφ, Οικονόμου, Ρόμο, Ο. Σάσι (90+2' Παχίπης), Χριστοφή, Ι. Σάσι, Μαλεκκίδης, Χατζηβασίλης (75’ Καπαρτής), Χρίστου (66’ Άντριαν Νεόφυτου), Ρέινολντς

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Μόισοφ, Άμπραχαμ, Σπόλιαριτς, Ακοράν, Γκαρσία (83’ Ναράνχο), Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Φλοριάν, Σπιρόφσκι (69’ Χέιτλεϊ)