ΜΕ τριάρα στην κορυφή η ΑΕΛ

Την δεύτερη της νίκη σε 4 αγώνες πέτυχε η ΑΕΛ αυτή την φορά επί της Καρμιώτισσας με 3-1 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος cyta. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκες πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας με 9 βαθμούς. Παρά την καλή προσπάθεια η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ δεν κατάφερε να πάρει βαθμό έστω και να κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 μένοντας στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Διάβαστε το Live του αγώνα

«Κατηφόρισε» το γήπεδο…
Με την ΑΕΛ να μπαίνει δυνατά και να ψάχνει το γρήγορο τέρμα άρχισε ο αγώνας στο Τσίρειο με την Καρμιώτισσα.
Πριν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτό της αναμέτρησης η ΑΕΛ βρήκε τον τρόπο να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Ντανίλο και αφού προηγουμένως έχασε 3 καλές ευκαιρίες για να σκοράρει πιο γρήγορα.

Αρχικά στο 8 και μετά από κόρνερ του Έουλερ ο Μπουνόζα έκανε την κεφαλιά και ο Καϊρινος μάζεψε την μπάλα πάνω στην γραμμή. Ακολούθησε στο 12ο λεπτό η ευκαιρία του Ντανίλο ο οποίος έκανε το πλασέ από πολύ κοντά με τον τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας να το λέει και πάλι όχι. Στο 14ο λεπτό ήταν η σειρά του Μ. Αντωνίου να πάρει την κεφαλιά και να μαζεύει την μπάλα ο Καϊρίνος.

Ντανίλο και προβάδισμα για την ΑΕΛ
Εξαργύρωσε την υπεροχή της η ΑΕΛ στο 15ο λεπτό. Ο Ντανίλο βρέθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής σήκωσε κεφάλι, είδε την εστία και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του πολύ καλού Καϊρίνου ο οποίος ήταν η αιτία για να πάει η Καρμιώτισσα στα αποδυτήρια με το 1-1.

ΣΚΟΡΑΡΕ στην πρώτη της ευκαιρία
Μόλις 3 λεπτά κράτησαν οι χαρές για την ΑΕΛ αφού στο 18ο λεπτό ο Σασί βρήκε τον τρόπο για να ισοφαρίσει για την Καρμιώτισσα. Ο Ρομό έκανε το σουτ το οποίο βγήκε πάσα στον Σασί μέσα στην μικρή περιοχή και από κοντά ο επιθετικός της ομάδας του Χ. Μιχαήλ σκόραρε για το 1-1.

Το ένα «όχι» πίσω από το άλλο από Καϊρίνο
Μετά το γκολ της ισοφάρισης που δέχθηκε η ΑΕΛ ανέλαβε και πάλι τα ηνία του αγώνα αλλά βρήκε μπροστά της και ειδικά στο πρώτο μέρος ένα πολύ καλό Καϊρίνο. Στο 40ο λεπτό ο Παπαφώτης έκανε το σουτ με τον Καϊρίνο να πέφτει και να διώχνει την μπάλα. Στο 41ο λεπτό ο Μπουνόζα έκανε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κορνερ του Παπαφώτη με τον Καϊρίνο και πάλι να λέει όχι ενώ στο 42ο λεπτό και αφού πρώτο ο Καϊρίνος άγγιξε την μπάλα αυτή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του από την κεφαλιά του Μ. Αντωνίου και τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το 1-1.

ΣΚΟΡΑΡΕ και πέρασε εκτός ο Τόρες
Στο 56ο λεπτό η ΑΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ για δεύτερη φορά με τον Τόρες. Ο Ισπανός πήρε την μπάλα στο ύψος της περιοχής και αφού άδειασε τον Χρίστου με εκπληκτική ντρίπλα έκανε το σουτ και πέρασε την μπάλα κάτω από τον Καϊρίνο και έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γαλαζκίτρινους της Λεμεσού.

Και πάλι όχι από Καίρίνο
Στο 72ο λεπτό η ΑΕΛ έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για να κλειδώσει την νίκη. Μετά από ωραία συνεργασία Παπαφώτη, Ρεϊρα η μπάλα κατέληξε στον Ντανίλο οποίος έκανε το πλασέ με τον Καϊρίνο όπως να πέφτει σωστά και να διώχνει την μπάλα κρατώντας την Καρμιώτισσα στον αγώνα.

Κλείδωσε τη νίκη με Μαέ
Στο 87ο λεπτό η ΑΕΛ πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Μαέ κλειδώνοντας την νίκη. ο Ριέρα έκανε όλη τη δουλειά έδωσε στον Μαέ ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Καϊρίνο για το τελικό 3-1.

ΑΕΛ (Ντ.Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεσέιρα, Μεντόγεβιτς,, Μαέ, Τόρες (59’ Ριέρα), Έουλερ (33’ Σάντος), Αντωνίου, Παπαφώτης, Μπουνόζα, Κυριάκου, Ντανίλο (78’ Δ. Αβραάμ)

Καρμιώτισσα: (Χ.Μιχαήλ): Καϊρίνος, Μπαράνοφ, Οικονόμου, Ρομό, Μ.Σάσι, Χριστοφή, Ι.Σάσι (74’ Καπαρτής), Μαλεκκίδης, Χατζηβασίλης (74’ Μπαρκάν), Χρίστου (61’ Νεοφύτου), Ρέινολντς

Σκόρερ: 15’ Ντανίλο, 56’ Τόρες , 87’ Μαέ  / 18’ Ι. Σασί

Κίτρινες: Έουλερ / Μ. Σασί, Μπαράνοφ, Ρέινολντς