Νίκη-άλμα στα ψηλά η αρμάδα του Τακτακαλά!

Τρίτη και... φαρμακερή! Μετά από δύο ήττες (από ΑΕΛ και Νέα Σαλαμίνα) ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα επικρατώντας 2-1 της Πάφου.

Με το τρίτο τρίποντο στη σεζόν η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έφτασε στην τρίτη θέση την ΑΕΛ, ενώ η Πάφος υπέστη την τρίτη ήττα της και μετά από πέντε αγωνιστικές περιμένει ακόμη την πρώτη της επιτυχία, παραμένοντας καιθηλωμένη στη 13η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο κάθε ομάδα υπερείχε κατά διαστήματα. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο, η Πάφος στο επόμενο 20λεπτο και οι γηπεδούχοι ξανά στο τελευταίο τέταρτο, όταν δημιούργησαν και τις πιο αξιόλογες ευκαιρίες τους (34', 38' Μάντζης, 36' Μανρίκε).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο ορεξάτοι μετά την ανάπαυλα, ωστόσο η είσοδος του Ζαχαρίου αναστάτωσε την άμυνά τους και η εστία τους παραβιάστηκε στο 60ό από κεφαλιά του Μάντζη σε σέντρα του Νάνι.

Η Πάφος δεν έβγαλε αντίδραση και στο 76' δέχτηκε και δεύτερο τέρμα, από απ' αυθείας εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο. Τέσσερα λεπτά αργότερα σουτ του νεοεισελθόντος Φυλακτού σταμάτησε στο δοκάρι, στο 89' τέρμα του επίσης νεοεισελθόντος Ράκελς ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά στο 93' η φιλοξενούμενη μείωσε με πέναλτι του Βαλακάρι.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
2' Εκτός περιοχής σουτ του Γκουστάβο, αποκρούει ο Ρούντκο
5' Κίτρινη στον Γαρουφαλλιά για φάουλ στον Βαλακάρι
18' Σουτ του Χάτσινσον, άστοχο
22' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Πάντσεον, η μπάλα άουτ
25' Διάλειμμα δροσιάς για τους παίκτες των δύο ομάδων
26' Συνεχίζεται το παιχνίδι
34' Κόντρα για τον Ολυμπιακό με Μάντζη, ο Βαλεριάνος διώχνει σε κόρνερ την πάσα του για τον αμαρκάριστο φαν Κέσελ
36' Εντός περιοχής σουτ του Μανρίκε, η μπάλα λίγο άουτ
38' Λάθος απομάκρυνση του Βαλεριάνου, σουτ του Μάντζη, κόντρα, η μπάλα κόρνερ
42' Κίτρινη στον Βαλεριάνο για φάουλ στον Γαρουφαλλιά
45' Δύο λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
45+2' Κίτρινη στον Μάντζη
45+3' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

46' Σέντρα στο β' μέρος, χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες
47' Σουτ του Βα, αποκρούει σταθερά ο Μιχαήλ
58' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ζαχαρίου αντί Σαντάνα
59' Ο Ρούντο αποσοβεί το 1-0 σε σουτ του Ζαχαρίου, το δεύτερο σουτ του οποίου κόβει σε κόρνερ ο Αουρέλιο
60' ΓΚΟΛ! 1-0 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!
Από εκτέλεση κόρνερ και σέντρα του Νάνι ο Μάντζης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους
64' Κίτρινη στον Χάτσινσον
67' Πρώτη αλλαγή για την Πάφο: Ράκελς αντί Μπεριγκό
68' Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Σωτηρίου αντί του τραυματία Γαρουφαλλιά
71' Σουτ του φαν Κέσελ, κόντρα, κόρνερ
76' ΓΚΟΛ! 2-0 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!
Με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ ο Γκουστάβο νικά τον Ρούντκο και διευρύνει το προβάδισμα της ομάδας του
76' Αλλαγή για την Πάφο: Φυλακτού αντί Χάτσινσον
77' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Πεχλιβάνης αντί Μάντζη
80' Δοκάρι για την Πάφο σε σουτ του Φυλακτού από το ύψος της περιοχής
81' Αλλαγή για την Πάφο: Κούζικ αντί Φουρ
88' Κίτρινη στον Ανδρέου
89' Τέρμα του Ράκελς ακυρώνεται ως οφσάιντ του Σάιθ που πήρε την κεφαλιά-πάσα μετά από εκτέλεση φάουλ
90' Τέσσερα λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
93' Πέναλτι για την Πάφο σε χέρι του Σωτηρίου σε σέντρα του Κούζικ
93' ΓΚΟΛ! 2-1 Η ΠΑΦΟΣ!
Ο Βαλακάρι ξεγελά τον Μιχαήλ και μειώνει για τους φιλοξενούμενους
94' Τέλος της αναμέτρησης!