Από γκέλα σε γκέλα: Μέσα σε 13 παιχνίδια ήδη 35 χαμένοι βαθμοί! (vids)

Μήνες πριν τη σέντρα ήταν σαφές σε όλους πως -ελέω κορωνοϊού- το πρωτάθλημα CYTA 2020/21 θα ήταν άκρως ιδιαίτερο, μοναδικό στην ιστορία της α’ κατηγορίας.

Η εντός συνόρων προετοιμασία, η εκτεταμένη (μέχρι τα μέσα Σεπτεμβρίου) μεταγραφική περίοδος και, αυτονόητα, τα πρωτόκολλα για την προστασία της υγείας όλων των εμπλεκομένων συνέθεσαν ένα σκηνικό που αλλοίωσε δυναμικές και διατάραξε ισορροπίες.

Οι πρώτες αγωνιστικές του νέου μαραθωνίου το πιστοποιούν, καθώς οι πλείστες ομάδες πασχίζουν να βρουν το ρυθμό τους και τα πατήματά τους. Μεταξύ αυτών και οι πρώτες έξι της περασμένης περιόδου, οι οποίες καταγράφουν ήδη βαθμολογικές απώλειες, μολονότι εξαιρουμένων των ΑΕΛ και ΑΕΚ δεν έχουν δώσει καν έξι παιχνίδια.

Αυτή είναι και μια εξήγηση για το γεγονός πως ΑΕΛ (-9) και ΑΕΚ (-8) ηγούνται στον πίνακα με τους περισσότερους χαμένους πόντους ακολουθούμενες από τον ΑΠΟΕΛ (-7). Στην τέταρτη θέση πλασάρεται η Ανόρθωση (-5), στην πέμπτη η Ομόνοια (-4), ενώ τις λιγότερες απώλειες μέχρι στιγμής μετρά ο Απόλλωνας (-2).

Το SPORTIME κάνει μια μικρή αναδρομή και υπενθυμίζει τα στραβοπατήματα των Top6:

1η αγωνιστική

ΑΠΟΕΛ-Καρμιώτισσα           2-2

Στο εναρκτήριο παιχνίδι του πρωταθλήματος οι «γαλαζοκίτρινοι» τα βρίσκουν… μπαστούνια απέναντι στη νεοφώτιστη και, μολονότι προηγούνται δύο φορές, δέχονται σε κάθε περίπτωση την ισοφάριση εντός ολίγων λεπτών και πετούν δύο βαθμούς.

Πάφος-Ομόνοια          2-2

Τρεις μέρες μετά την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Αραράτ-Αρμενία και τέσσερις πριν το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Λέγκια Βαρσοβίας στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ ο Χένινγκ Μπεργκ προχωρεί σε εκτεταμένο ροτέισον παρατάσσοντας μια ενδεκάδα με πιτσιρικάδες. Η Ομόνοια δέχεται πρώτη γκολ, γυρίζει το σκορ με τον Μποτεάκ, αλλά δέχεται στο 79’ την ισοφάριση.

Απόλλων-Δόξα            1-1

Στο χρονικά τρίτο παιχνίδι της αγωνιστικής ο Απόλλων υποχρεώνεται λόγω τραυματισμών σε δύο αλλαγές μέχρι το 18’, βρίσκεται πίσω στο σκορ από γκάφα του Μαλ και καταφέρνει απλώς να σώσει τον βαθμό απέναντι στην αξιόμαχη Δόξα.

2η αγωνιστική

ΑΕΚ-ΑΠΟΕΛ 3-0

Τρεις μέρες μετά το εκτός έδρας 2-0 στην παράταση κόντρα στην Τζιλάνι ο ΑΠΟΕΛ «αλλού πατά και αλλού βρίσκεται» στην Αρένα, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να στήσει πάρτι και να πανηγυρίσει μια άνετη όσο και δίκαιη επικράτηση με 3-0.

3η αγωνιστική

ΑΠΟΕΛ-ΑΕΛ 1-0

Απέναντι σ’ έναν σοκαρισμένο από την τριάρα στην Αρένα και με σωρεία αλλαγών στην ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ η ΑΕΛ είναι επιδεικτικά απούσα στο πρώτο ημίχρονο και επικίνδυνη μόνο στο πρώτο τέταρτου του β’ μέρους. Το «πληρώνει» με αυτογκόλ του Μεντόγεβιτς στο 85’ και την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Ανόρθωση-Ομόνοια   1-1

Τέσσερις μέρες πριν το παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα στο ΓΣΠ η Ομόνοια προηγείται με τον Σενέ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», η Ανόρθωση ισοφαρίζει με πέναλτι του Οκριασβίλι και παρά τις προσπάθειες αμφοτέρων στο β’ ημίχρονο το σκορ δεν αλλάζει.

Καρμιώτισσα-ΑΕΚ    0-0

Με τον αέρα του 3-0 επί του ΑΠΟΕΛ, αλλά χωρίς τον Τριτσκόφσκι η ΑΕΚ ζορίζεται απέναντι στην καλά στημένη Καρμιώτισσα, η οποία μετά τον ΑΠΟΕΛ βάζει… τρικλοποδιά σε ακόμη ένα μέλος του Top6. Η πρώτη λευκή ισοπαλία στο πρωτάθλημα είναι γεγονός.

4η αγωνιστική

Ομόνοια-ΑΕΚ              2-1

Ενδιάμεσα της πρόκρισης επί του Ερυθρού Αστέρα (και της εξασφάλισης συμμετοχής σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία της Ομόνοιας) και του εκτός έδρας αγώνα με τον Ολυμπιακό Πειραιώς στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, ο Μπεργκ κάνει ακόμη πιο εκτεταμένο ροτέισον απ’ ό,τι στην Πάφο, αλλά η ΑΕΚ αδυνατεί να το εκμεταλλευτεί. Ο Τρουγιόλς ισοφαρίζει μεν το γκολ του Τζιωνή, όμως η τελευταία λέξη ανήκει στον Κίκο που με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ στο 89’ προκαλεί… ντελίριο στο ΓΣΠ.

Ανόρθωση-Απόλλων 1-3

Τρεις μέρες μετά το εκτός έδρας 1-0 επί του ΟΦΗ ο Απόλλων μένει σχετικά νωρίς πίσω στο σκορ κόντρα στην Ανόρθωση, «γυρίζει» όμως το παιχνίδι πριν την ανάπαυλα και αποχωρεί από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» με το θριαμβευτικό 3-1 -η πρώτη ήττα της «Κυρίας» στη σεζόν.

5η αγωνιστική

ΑΕΚ-ΑΕΛ        2-1

Στην πρεμιέρα του Ζοάν Καρίγιο στον πάγκο της η ΑΕΚ δέχεται πρώτη γκολ στην Αρένα, αλλά εκμεταλλευόμενη τα λάθη στην άμυνα της ΑΕΛ φτάνει στην ανατροπή και τη δεύτερη εντός έδρας επιτυχία της απέναντι σε ομάδα του Top6.

6η αγωνιστική

ΕΝΠ-ΑΕΚ       2-1

Το δις εξαμαρτείν είναι γεγονός, καθώς εκ νέου την εντός έδρας νίκη σε ντέρμπι διαδέχεται για την ΑΕΚ ένα εκτός έδρας στραβοπάτημα απέναντι σε θεωρητικά ασθενέστερο αντίπαλο. Οι Λαρνακείς προηγούνται μεν μόλις στο 3’, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι «βυσσινί» φέρνουν το σκορ τούμπα και πανηγυρίζουν τους πρώτους τους βαθμούς στη σεζόν.

Ομόνοια-ΑΕΛ              3-0

Δεύτερη ήττα στη σειρά σε ντέρμπι για την ΑΕΛ, η οποία για μεγάλο διάστημα παίζει στα ίσα την Ομόνοια, αλλά δεν βρίσκει απάντηση στη μαγική ντρίμπλα του Τζιωνή στον Σάντος, στην λόμπα του Κακκουλή και στο πέναλτι που κερδίζει ο Λοΐζου. Το «τριφύλλι» παίρνει τη νίκη χάρη στους παίκτες από τις ακαδημίες του.

Ερμής-ΑΠΟΕΛ            0-0

Αποκλεισμένος από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά την ήττα του στις καθυστερήσεις κόντρα στη Σλόβαν Λίμπερετς ο ΑΠΟΕΛ εμφανίζεται… μπλαζέ κόντρα στον ουραγό της βαθμολογίας και υποχρεώνεται σε νέα εκτός προγράμματος γκέλα.