Και με δέκα ενίκα

Η Ανόρθωση πέρασε σαν άνεμος από το «Αμμόχωστος» στο βαρωσιώτικο ντέρμπι κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν 4-1, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μανιά που πέτυχε χατ τρικ, ενώ τον επίλογο έγραψε ο Βργκοτς. Μείωσε προσωρινά η γηπεδούχους ομάδα με εξαιρετικό γκολ του Βαρέλα και είχε δυο δοκάρια με τον ίδιο ποδοσφαιριστή και τον Μόντες. Με 10 ολοκλήρωση τον αγώνα η Ανόρθωση λόγω αποβολής του Αμπαρτζουμιάν, αποβλήθηκε και ο Πάμπος Χριστοδούλου για διαμαρτυρίες.

Ο αγώνας

Γεμάτο ήταν το α’ ημίχρονο στο «Αμμόχωστος». Τρία τέρματα, ευκαιρίες και πολύ καλό ρυθμό, παρουσίασαν οι ομάδες στον κόσμο.

Οι ισορροπίες του ντέρμπι άλλαξαν πολύ νωρίς, αφού στο 10ο λεπτό η Ανόρθωση κέρδισε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι και ο Μανιάς με εύστοχη εκτέλεση, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και να συνέλθουν οι ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας, ο Ελλαδίτης σκόραρε εκ νέου. Συγκεκριμένα στο 14’ ο Μανιάς με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Βεσελόφσκι και ακολούθως στα δίκτυα για το 0-2.

Το 0-2 δεν διαφυλάχτηκε από την Ανόρθωση, αφού οι γηπεδούχοι πίεζαν κατά διαστήματα και στο 39’ βρήκαν το δρόμο προς τα δίκτυα. Ο Βαρέλα με εξαιρετικό σουτ, νίκησε το Λόρια και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Η έναρξη του β’ ημιχρόνου άλλαξε και τις αριθμητικές ισορροπίες, αφού στο 48’ ο Αμπαρτζουμιάν δέχθηκε τη 2η κίτρινη κάρτα και διένυσε το δρόμο για τα αποδυτήρια. Η Ανόρθωση, όμως, λίγα λεπτά μετά, πέτυχε ακόμη ένα γκολ και έγειρε για τα καλά την πλάστιγγα προς το μέρος της. Ο Ελουντού στο 55’ κέρδισε πέναλτι και ο Μανιάς για δεύτερη φορά από τα 11 βήματα και τρίτη συνολικά στον αγώνα νίκησε τον Βεσελόφσκι.

Η Σαλαμίνα προσπάθησε να επιστρέψει και στο 70’ βρήκε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει. Ο Βαρέλα με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επιστροφή της ο Λόρια απέκρουσε το εξ επαφής σουτ του Ντανίλο.

Οχτώ λεπτά μετά γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα, με τον Βργκοτς, να γράφει το 4-1 και να κλειδώνει τη νίκη για την ομάδα του.