Διπλό και κορυφή για τον… ουσιαστικό Απόλλωνα

Ο Απόλλωνας δεν είχε καλή παρουσία στο Μακάρειο κόντρα στον Ολυμπιακό, ωστόσο πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 1-0 που τον φέρνει ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Αυγουστή δεν έθελξε με την παρουσία της, ωστόσο πήρε ένα σπουδαίο διπλό με το εντυπωσιακό γκολ του Ντιγκινί στο 51’. Ο Απόλλωνας έφτιαξε πολύ λίγες ευκαιρίες στο παιχνίδι και κατάφερε να πετύχει μια μεγάλη νίκη που τον φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας με 16 βαθμούς. Από την άλλη ο Ολυμπιακός  πάλεψε στο παιχνίδι, έχασε καλές ευκαιρίες ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά γνώρισε την δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα, μένοντας με εννέα βαθμούς στην 6η θέση.

ΔΕΣ ΕΔΩ ΤΟ LIVE

Πρώτη ευκαιρία στο 34’!

Έπρεπε να περάσουν 34 λεπτά για να δούμε φάση στο παιχνίδι, αφού οι δυο ομάδες ουσιαστικά «παγιδεύτηκαν» στο πλάνο της άλλης ομάδας. Ο Απόλλωνας ξεκίνησε κάπως πιο δυνατά, ωστόσο ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και είχε 2-3 προϋποθέσεις στην αντεπίθεση. Στο 34ο λεπτό ο Ολυμπιακός βρήκε την πρώτη καλή ευκαιρία, με το σουτ του Ζαχαρίου να φεύγει λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Δημητρίου. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με σουτ του Φαν Κέσελ στο 40’ και σουτ του Γκουστάβο στο 44’, ενώ από την άλλη ο Απόλλωνας δεν έφτιαξε ούτε μια ευκαιρία στα πρώτα 45 λεπτά!

Πρώτη και ΓΚΟΛ

Άργησε να βρει ευκαιρία στο παιχνίδι ο Απόλλωνας, ωστόσο στην πρώτη του κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό, ο Ντιγκινί με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μιχαήλ και έβαλε μπροστά στο σκορ τον Απόλλωνα.

Δοκάρι βρήκε ο Απόλλωνας με τον Αγκίρε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ενώ ο Ολυμπιακός παρά την προσπάθεια που έκανε για ισοφάριση, δεν βρήκε μεγάλη ευκαιρία για να το κάνει.

Απόλλων: Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Βασιλείου, Σακέτι, Ντένιτς, Αγκίρε, Ντιγκινί, Λάρσον, Μπένσοπ

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Ψάλτης, Σαμπίνια, Σάλι, Μάντζης, Γκουστάβο, Μανρίκε, Ζαχαρίου,  Ανδρέου, Νάνι, Φαν Κέσελ