«Εγκλωβισμένος» στις… Συμπληγάδες 334 και 198 ο ΑΠΟΕΛ

Την περασμένη Κυριακή ουδείς ήταν διατεθειμένος να ποντάρει επ’ αυτού, ωστόσο στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Ανόρθωση για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA ο ΑΠΟΕΛ θα έχει στον πάγκο του τον Μαρίνο Ουζουνίδη.

Παρά την εντός έδρας ήττα από την Πάφο και την άκρως προβληματική εμφάνιση ο Ελλαδίτης τεχνικός έλαβε από τη διοίκηση ακόμη μια πίστωση χρόνου και ακόμη μια ευκαιρία να (απο)δείξει πως μπορεί να γυρίσει το κουπί.

Περιθώρια για τρίτο συναπτό στραβοπάτημα δεν υπάρχουν, καθώς σε αυτό το σενάριο η απόσταση από την κορυφή ενδέχεται να φτάσει σε διψήφιο αριθμό πριν ακόμη ολοκληρωθεί το ένα τέταρτο της σεζόν.

Ανεξαρτήτως των αλλαγών που σχεδιάζει ο Ουζουνίδης εν όψει της επίσκεψης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» είναι σαφές πως το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην «Κυρία» απαιτεί τον τερματισμό δύο «μαυρών» σερί. Αμφότερα αφορούν τις επιδόσεις των «γαλαζοκιτρίνων» στο σκοράρισμα.

Μακριά από το ΓΣΠ ο ΑΠΟΕΛ περιμένει ένα γκολ από το 72 λεπτό της αναμέτρησης με την ΕΝΠ στο «Τάσος Μάρκου», ήτοι εδώ και 198 λεπτά, δεδομένου ότι μεσολάβησαν τα παιχνίδια με Σλόβαν Λίμπερετς (0-1) και Ερμή (0-0).

Συνολικά οι «γαλαζοκίτρινοι» έχουν υποστεί… αφλογιστία εδώ και 334 λεπτά, όσα δηλαδή έχουν μεσολαβήσει από το τέρμα του Νούχιου κόντρα στη Ζρίνσκι (σ.σ. ακολούθησαν οι αγώνες με Σλόβαν Λίμπερετς, Ερμή και Πάφο).

Αν δεν βοηθήσει την ομάδα του να βγει από αυτές τις… Συμπληγάδες, ο Ουζουνίδης θα δει κατά πάσα πιθανότητα τη δική του θέση να γίνεται ακόμη πιο δυσχερής και επισφαλής.