Κυανόλευκο το ντέρμπι, «βυθίζεται» ο ΑΠΟΕΛ

Η Ανόρθωση ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ με 2-0, με σκόρερ τους Βργκότς στο 6’ και Κβιλιτάια στο 67’.

Η ομάδα του Κετσπάγια παραμένει στα ψηλά της βαθμολογίας, αφού μείωσε στους τρεις βαθμούς από την κορυφή, ενώ από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ βυθίζεται βαθμολογικά, καθώς είναι στην 9η θέση με 8 βαθμούς, σε σχέση με την Ανόρθωση που πήγε στους 16.

Η Ανόρθωση ήταν ουσιαστική στο ντέρμπι και εκμεταλλεύτηκε τα καλά διαστήματα και το γρήγορο γκολ στο παιχνίδι. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ πάει από το κακό στο χειρότερο και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα λίγα καλά διαστήματα που είχε στο ντέρμπι.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE.

Αναγκαστική ο ΑΠΟΕΛ, γκολ η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στην πρώτη της φάση στο 9ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί με τον Βργκότς να πλασάρει εύστοχα από κοντινή απόσταση μετά από εκτέλεση φάσουλ. Νωρίτερα στο 6ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού του Ντε Βινσέντι.

Τεράστια φάση και δοκάρι

Στο 25ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Λουντέμο έκανε την κεφαλιά, ο Λόρια απέκρουσε και στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι. Κάπου εκεί ο ΑΠΟΕΛ έδειξε να αντιδρά και να ψάχνει την ισοφάριση, ωστόσο μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου η Ανόρθωση κράτησε το υπερ της σκορ.

Άγγιξε το 2-0 με Οκριασβίλι

Στο 42ο λεπτό, η Ανόρθωση άγγιξε το 2-0 με τον Οκριασβίλι, ωστόσο ο Σίλβα έκανε μεγάλη απόκρουση και κράτησε το 1-0.

Απείλησε ο ΑΠΟΕΛ, 2-0 η Ανόρθωση

Ο ΑΠΟΕΛ έψαξε την ισοφάριση νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες στο 58’ και στο 61’ με Νούχιου και Ατζίλι. Από την άλλη, η Ανόρθωση έδωσε χώρο στον ΑΠΟΕΛ και έψαξε να κάνει τη ζημιά στην αντεπίθεση. Σε μια από αυτές, ο Κβιλιτάια έκανε τη ζημιά και με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 2-0.

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Κορέια (49’ Σελίν), Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ (58’ Αρτυματάς), Μίχα (69’ Μαργκάσα), Οκριασβίλι, Καλτσάς, Κβιλιτάια

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ζόρζε, Μερκής, Γουήλερ, Ενσούε, Γένσεν, Ζαχίντ (71’ Σαχάρ), Κλωναρίδης (60’ Ατζίλι), Ντονγκαλά, Ντε Βινσέντι (6’ Λουντέμο), Νούχιο

Κίτρινες: Κλωναρίδης, Κορέια, Ζαχίντ, Ενσούε, Ζόρζε, Αρτυματάς