Ο Πέτρου έκανε τη ζημιά στην... Ομόνοια

Ο εξαιρετικός Πέτρου διατήρησε το μηδέν αποκρούοντας πέναλτι και η Ένωση έκανε τη ζημιά στην Ομόνοια, με το τελικό 0-0 στο ΓΣΠ να φέρνει από ένα βαθμό στις δύο ομάδες.

Η Ομόνοια έχασε την ευκαιρία να πιάσει στην κορυφή τον Απόλλωνα, το σημερινό αποτέλεσμα την αφήνει στην 4η θέση με 15 βαθμούς, ενώ η Ένωση με το σημερινό βαθμό, έστειλε τη Σαλαμίνα στον πάτο. Η Ομόνοια συνεχίζει να παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα, όμως οι πολλές αλλαγές του Μπεργκ, φαίνεται ότι επηρέασαν τελικά το παιχνίδι. Τρίτη ισοπαλία στο φετινό πρωτάθλημα για την Ομόνοια, πρώτη για τους "βυσσινί'.

Δείτε ΕΔΩ ην εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Ένα ημίχρονο με αρκετά αργό ρυθμό και με την Ομόνοια να κάνει συνεχώς αβίαστα λάθη, Ομόνοια και Ένωση πήγαν στα αποδυτήρια του ΓΣΠ χωρίς γκολ, ένα προσωρινό σκορ που σίγουρα δεν αφήνει ικανοποιημένο τον τεχνικό των «πρασίνων». Δύο τελικές στο στόχο για κάθε ομάδα.

Η γηπεδούχος ομάδα μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι μετά το πρώτο της παιχνίδι από φάση ομίλων, μετά από ατομική προσπάθεια από τον Λοϊζου στο 5ο λεπτό, ο Πέτρου απέκρουσε την προσπάθεια του νεαρού της Ομόνοιας. Η Ομόνοια συνέχισε ν’ ασκεί πίεση και στο όγδοο λεπτό με πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Κίκο, ο Πέτρου αναγκάστηκε ξανά σε νέα απόκρουση. Αυτές ήταν οι δύο και μοναδικές τελικές από πλευράς γηπεδούχων.

Η Ένωση απείλησε επίσης δις την εστία του Φαμπιάνο στο 37’ και 38’ αντίστοιχα. Αρχικά με όμορφη ενέργεια από τον Μπαλοτέλι, η φάση συνεχίστηκε με τον Μπελόνε που προσπάθησε ν' απειλήσει τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας, απέκρουσε ο Βραζιλιάνος άσος, ενώ ένα λεπτό αργότερα ήρθε δεύτερη σερί απειλή από πλευράς Ένωσης, με διαγώνιο σουτ από τον Μπαλοτέλι, η μπάλα πέρασε εκτός.

Φάνηκε ότι οι πολλές αλλαγές (10!) του Μπεργκ στο σύνολο, επηρέασαν την ομάδα, αφού δεν υπήρχε συνοχή και έλειψε και η ουσία στο πρώτο 45λεπτο.

Το β’ ημίχρονο άρχισε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες και στο 51’ της αναμέτρησης η Ομόνοια βρήκε μία πολύ καλή ευκαιρία για γκολ με πλασέ του Κίκο μετά από μπαλιά του Κούσουλου, ο Πέτρου όμως έκανε σπουδαία απόκρουση.

Η Ομόνοια δυσκολευόταν αρκετά στο να παίξει ορθόδοξο ποδόσφαιρο, είχε μία ανούσια κατοχή και η Ένωση προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τα λάθη τους. Χαρακτηριστική φάση που πήγε να δημιουργηθεί στην εστία της Ομόνοιας μετά από λανθασμένο διώξιμο από το Φαμπιάνο, η μπάλα κατέληξε στον Ουντόζι που πήγε να κρεμάσει τον τερματοφύλακα της των πρασίνων, η μπάλα όμως άουτ.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας μία κεφαλιά του Παναγιώτου στην 3η του εμφάνιση στο πρωτάθλημα, ύστερα από φάουλ του Κίκο, η μπάλα πέρασε ψηλά έξω. Ο ίδιος ρυθμός από το πρώτο 45λεπτο, βέβαια ευνοούσε αυτό το παιχνίδι την Ένωση, όμως από την άλλη η Ομόνοια ήταν ακίνδυνη που έψαχνε τη νίκη.

Στο 72' μία καλή στιγμή για την Ένωση θα μπορούσε να μετατραπεί σε γκολ, ο Ουντόζι βρήκε χώρο επιχείρησε το σουτ, ήταν καλό, όμως η μπάλα πήρε ύψος και δεν του έκανε τη χάρη. Με αλλαγές ο Μπεργκ προσπάθησε ν’ αλλάξει τη ρότα του παιχνιδιού, ήταν όμως αδύνατο. Υστερούσε στο επιθετικό κομμάτι σήμερα η Ομόνοια.

Στο 82’ η πιο μεγάλη ευκαιρία του συγκροτήματος του Μπεργκ για το 1-0 έκανε φτερά. Ο έμπειρος Παπουλής κέρδισε πέναλτι από τον Πέτρου, ο Γκόμεθ εκτέλεσε και ο εξαιρετικός σήμερα τερματοφύλακας των «βυσσινί» το απέκρουσε, διατηρώντας το μηδέν. Στο 89' η τελευταία φάση ανήκε στην Ομόνοια σε μία εξ επαφής απόκρουση του Πέτρου σε κοντινή κεφαλιά του Παναγιώτου, που λίγο έλειψε να γίνει ο ήρωας για το "τριφύλλι".

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σεχού, Κίκο, Σενέ (59’ Τζιωνής), Παναγιώτου, Κούσουλος, Μαυρίας, Τιάγκο (75’ Γκόμεθ), Λοΐζου (59’ Παπουλής), Κακουλής, Ασάντε

Ένωση: Πέτρου, Λουσέρο (90+3' Κοσμά), Μπελόνε, Θεοδώρου, Ουντότζι (85’ Ανχολντ), Μπαρμπόσα, Μαϊσουράντζε, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μπαλοτέλι (73’ Μαρκόσκι)

Κίτρινες: Μαυρίας / Πέτρου