Κορυφή η Ανόρθωση, 10ος ο ΑΠΟΕΛ, τελευταία η Σαλαμίνα

Νέα βαθμολογικά δεδομένα δημιούργησαν τα δυο εξ αναβολής παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, Σαλαμίνα-Ερμής και Εθνικός-Ανόρθωση, τα οποία έληξαν με το ίδιο σκορ, 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Εκκρεμούν ακόμη δυο για την ίδια αγωνιστική, τα οποία αναβλήθηκαν λόγω του ευρωπαϊκού αγώνα της Ομόνοιας με τον Ολυμπιακό Πειραιώς για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Το ΑΠΟΕΛ-Δόξα και το Απόλλων-Ομόνοια.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της σημερινής ημέρας, ο Ερμής επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας, χάρη στο τέρμα του Θ. Κύπρου στο 84ο λεπτό. Ένα αποτέλεσμα που ανέβασε τους φτεροπόδαρους στην 9η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς και διατήρησε τους ερυθρόλευκους στην τελευταία με μόλις τρεις. Η νίκη της ομάδας του Νίκου Ανδρονίκου έσπρωξε τον ΑΠΟΕΛ στη 10η θέση με 8 βαθμούς.

Στον άλλο αγώνα στο Δασάκι, η Ανόρθωση κέρδισε δύσκολα τον Εθνικό στο Δασάκι 1-0, με τέρμα του Γκιόργκι Κβιλιτάια στην επανάληψη.

Το τέρμα του Γεωργιανού φορ, έστειλε την Ανόρθωση στην κορυφή της βαθμολογίας, με 19 βαθμούς, όσους και ο Απόλλωνας, ο οποίος υπερτερεί λόγω του μεταξύ τους αγώνα, ενώ έχει και παιχνίδι λιγότερο.

Από την άλλη ο Εθνικός έμεινε στη 12η θέση με τέσσερις βαθμούς.