Στην κορυφή με γκολάρα του Πίττα ο Απόλλωνας!

Με γκολάρα του Γιάννη Πίττα στο 73ο λεπτό του ντέρμπι, ο Απόλλωνας κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ με 1-0 στο Τσίρειο και ανέβηκε εκ νέου μόνος στην κορυφή, με διαφορά τριών βαθμών από τη 2η Ομόνοια. Οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, όμως, η λύση ήρθε από τον Κύπριο διεθνή επιθετικό. Ξύπνησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι που δέχθηκαν την πρώτη τους ήττα με τον Σάββα Πουρσαϊτίδη στον πάγκο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Καλύτερος, πιο απαιτητικός και απειλητικός ήταν στο α' ημίχρονο ο Απόλλωνας. Οι γηπεδούχοι μετά την πάροδο του 10λεπτου ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και με ελάχιστες εξαιρέσεις, τη διατήρησαν μέχρι το τέλος του 45λεπτου.

Ο Μπίσεσβαρ ήταν πολύ κινητικός, δημιούργησε μια φάση για τον Πίττα, την οποία απέκρουσε ο Σίλβα, ενώ έχασε και δυο ευκαιρίες για να σκοράρει. Στην πρώτη περίπτωση ο Σίλβα έδιωξε και στην επόμενη, η κεφαλιά του πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 17ο λεπτό έγινε η φάση που αναμένεται να σχολιαστεί και θα εξεταστεί περισσότερο. Ο Γιώργος Νικολάου έδωσε πέναλτι για χέρι του Λουντέμο, όμως, το VAR είχε αντίθετη άποψη και κάλεσε τον διαιτητή να επανεξετάσει τη φάση. Εν τέλει ο κ. Νικολάου πήρε πίσω την απόφαση του, με πιθανότερο σενάριο να έκρινε πως η μπάλα χτύπησε πρώτα στο πόδι και ακολούθως στο χέρι του ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ.

Παρόμοια εικόνα με το ξεκίνημα του αγώνα, είχε το β' ημίχρονο. Η μοναδική διαφορά ήταν οι δυο προϋποθέσεις του ΑΠΟΕΛ. Ακολούθως, ο Απόλλωνας σταδιακά ανέβαζε στροφές και κυριάρχησε.

Το τελευταίο μισάωρο άνηκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους που έψαξαν με κάθε τρόπο το τέρμα. Μπίσεσβαρ, Πίττας και Ντιγκινί έχασαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, με εκείνη του διεθνή Κύπριου να ήταν η πιο κλασική.

Με την πάροδο του χρόνου ο Απόλλωνας γινόταν πιο επικίνδυνος και στο 73ο λεπτό πήρε ότι άξιζε. Το τέρμα. Ο Πίττας με εξαιρετική ενέργεια και υποδειγματικό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Σίλβα για το 1-0.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ... ξύπνησε και έχασε δυο σημαντικές ευκαιρίες για το 1-1, πρώτα με τον Γκάρνερ και μετά με τον Ζαχίντ. Η προσπάθεια συνεχίστηκε, όμως, δεν καρποφώρησε, με τον Εφραίμ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων να χάνει σπουδαία φάση. Ο Απόλλωνας που αμύνθηκε αποτελεσματικά σε αυτό το διάστημα, πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη που τον επαναφέρει στο +3 από την Ομόνοια.