Τετράστερη η ΑΕΚ, συνεχίζει να προβληματίζει η Πάφος!

Σαν... σίφουνας πέρασε από το "Στέλιος Κυριακίδης" η ΑΕΚ, η οποία θριάμβευσε 4-1 της Πάφου, εδραιώθηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας κι έδωσε συνέχεια στο εντός έδρας 3-1 επί του Ερμή την προηγούμενη αγωνιστική. Στον αντίποδα η ομάδα του Ντμίτρο Μιχαϊλένκο μέτρησε δεύτερη συναπτή εντός έδρας (μετά το 2-3 κόντρα στον ΑΠΟΕΛ) κι έχασε έδαφος στην κούρσα για μια θέση στην πρώτη εξάδα.

ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Με την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο της αναμέτρησης στο ‘Στέλιος Κυριακίδης’ με αντίπαλο την Πάφο, αφού ένα γκολ του Νάντο Γκαρσία στο 26’ ήταν αυτό που καθόρισε το πρώτο 45λεπτο του αγώνα.

Πολύ κακή η Πάφος στο παιχνίδι της, χωρίς ουσιαστικές κινήσεις και με πολλά λάθη, επέτρεψε στην ΑΕΚ να βγει μπροστά και να κερδίσει διάφορα στημένα. Ένα από αυτά έφερε και το γκολ – με εκτέλεση κόρνερ από τον Χείτλει, ο Νάντο μόνος αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά για το 0-1.

Μηδέν τελικές για την ομάδα του Μιχαιλένκο, που για ακόμη ένα ημίχρονο προβλημάτισε με την απόδοση της. Η μοναδική φάση στην οποία πήγε να κινδυνέψει ο Μολ, ήταν αυτή με την κάθετη πάσα του Βαλακάρι για τον Μπεριγκό στο 19’ όμως ο Μολ βγήκε έγκαιρα και μάζεψε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πριν επιτευχθεί το γκολ, η ΑΕΚ είχε άλλη μία καλή στιγμή για το 0-1 με γύρισμα του Ακοράν στην περιοχή, ο Τρουγιόλς όμως έχασε το  βηματισμό του και δεν βρήκε μπάλα και έτσι χάθηκε η όποια προϋπόθεση πήγε να δημιουργηθεί.

Η τελευταία φάση του 45λεπτου, καταγράφηκε για την ομάδα του Αυγουστή, μετά από διαγώνιο σουτ του Ναράνχο από τα αριστερά εντός περιοχής, όμως η μπάλα κόντραρε σε ποδοσφαιριστή της Πάφου και πέρασε σε κόρνερ.

Με δοκάρι για την Πάφο, άρχισε το δεύτερο 45λεπτο του αγώνα, με τον Φουρ με πλασέ ν’ απειλεί την εστία της ΑΕΚ για την πρώτη τελική της γηπεδούχου ομάδας, όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Μολ.

Η ισοφάριση από την Πάφο, αφύπνισε κάπως την ΑΕΚ που μέσα σ' ένα δίλεπτο είχε δύο πολύ καλές στιγμές με Ακοράν και Τρισκόφσκι για να μπει ξανά σε θέση οδηγού, όμως ο Ρούντκο κυρίως στην ευκαιρία του Σκοπιανού άσου, απέκρουσε σωτήρια.

Η πίεση που έβαλε η ΑΕΚ μετά το γκολ που δέχθηκε από τον πρώτο σκόρερ της Πάφου, έφερε ξανά τους κιτρινοπράσινους μπροστά στο σκορ. Μέσα από ένα στημένο και με γρήγορη εκτέλεση φάουλ από τον Σπιρόφσκι, ο Νάντο με πλασέ σκόραρε ξανά για την ομάδα του για το 1-2.

Στο 86' η ΑΕΚ με τρίτο γκολ ηρέμησε λίγο το παιχνίδι της, με τον Ναράνχο να πετυχαίνει το πέμπτο του γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Ναράνχο έκλεψε από τον αρχηγό της Πάφου και μόνος απέναντι στον Ρούντκο σημείωσε το το τρίτο γκολ για την ΑΕΚ, λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, ενώ η τεράστια νίκη και το τελικό 4-1 σφραγίστηκε με αυτογκόλ του Αουρέλιο, με τους "Λαρνακείς" να υποχρεώνουν σε βαριά ήττα την Πάφο.

Οι συνθέσεις:

Πάφος: Ρούντκο, Αραγιούρι, Κβίντα, Σαίθ, Αουρέλιο, Πάνιτς, Ιάνοφ (Ράκελς), Βαλακάρι, Φουρ, Μπεριγκό, Τόρες

ΑΕΚ: Μολ, Τρουγιόλς (62’ Σπιρόφσκι), Ακοράν (69’ Ναούμ), Μόισοφ, Χέιτλι, Νάντο Γκαρσία (81’ Λαφράνς), Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Ναράνχο, Τρισκόφσκι (81’ Ανδρέας Μακρής)

Κίτρινες: Ιάνοφ, Μπεριγκό / Χέιτλει, Μόισοφ