Έκτη θέση η Σαλαμίνα και περιμένει αντίπαλο! (pics)

Οριστικά στην 6η θέση της βαθμολογίας τερματίζει η Νέα Σαλαμίνα μετά το 1-1 στο «Αμμόχωστος» με την Αλκή, αφού στην ισοβαθμία με την Ομόνοια και στους 31 βαθμούς υπερτερούν οι ‘πράσινοι’. Οι ερυθρόλευκοι που θα δώσουν το πρώτο τους παιχνίδι εντός έδρας για τα πλέι οφ, περιμένουν τον αντίπαλο από το Τσίρειο που θα τερματίσει πρώτος. Από την άλλη η Αλκή έφτασε στους 17 βαθμούς. Το γκολ για την Αλκή σημείωσε ο  Ιβάν Κάρλος στο 17’, με τη Σαλαμίνα στο πρώτο ημίωρο να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με τον Φουστάρ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Από ένα γκολ για τις δύο ομάδες στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης Σαλαμίνα-Αλκή στο 'Αμμόχωστος', σ' ένα ισορροπημένο 45λεπτο για το προσωρινό... 1-1. Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την ισοπαλία, τη Σαλαμίνα να έχει δοκάρι στο 44' και να απαντά μετά από 13 λεπτά στο γκολ της Αλκής.

Η Αλκή στην πρώτη της τελική άνοιξε το σκορ με τον Ιβάν Κάρλος και μετά από στημένη φάση, αφού αρχικά εκτελέστηκε έναν κόρνερ από τα αριστερά και ο Κάρλος με σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ενώ προηγουμένως η Σαλαμίνα είχε καλές προϋποθέσεις για το γκολ με τον Ελουντού.

Ο Ιβάν Κάρλος που έφτασε σ' ένα δεύτερο γκολ με σουτ εκτός περιοχής και την μπάλα να περνάει μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Βεσελόφσκι.

Στο 30' της αναμέτρησης η Σαλαμίνα απάντησε, έφερε το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά του Φουστάρ, ενώ στο 44' η ομάδα της Αμμοχώστου είχε και δοκάρι με το σουτ του δραστήριου Μιντίκκη, να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πάρντο.

Η πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη ήρθε στο 47’ μετά από ωραία ανάπτυξη από την Αλκή, η μπάλα κατέληξε στον Τριμπό που με σουτ μετά από προσποίηση εκτός περιοχής ανάγκασε τους αμυντικούς της Σαλαμίνας να διώξουν σε κόρνερ. Μετά από αυτή την ευκαιρία της ‘Αθάνατης’, οι δύο ομάδες προχώρησαν σε αλλαγές ενώ ο ρυθμός του αγώνα κινούταν σε πολύ μέτρια επίπεδα.

Σαλαμίνα και Αλκή δεν πρόσφεραν αυτό που έδειχναν στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να μην κυνηγούν το γκολ στο β’ μέρος. Στο 71’ του αγώνα η Νέα Σαλαμίνα δικαιούται να φωνάζει για πέναλτι που δεν της δόθηκε σε χέρι του Χριστοφή στην περιοχή.

Η τελευταία φάση του αγώνα καταγράφηκε για τη Σαλαμίνα στο 76’ του αγώνα με σουτ του Σικόρσκι να καταλήγει εκτός εστίας. Με τα δεδομένα αυτά η Σαλαμίνα τερματίζει στην 6η θέση και η Ομόνοια παραμένει στην πέμπτη.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Φουστάρ, Χριστοφόρου, Ρέινολντς, Μιντίκκης, Κορέια, Μαργκάσα, Νουρ (87’ Κωστή), Ελουντού (61’ Ντισντέλ), Τιάγκο, Κίνγκσλει (74’ Σικόρσκι)

Αλκή: Πάρντο, Σερφά, Γκαντάτσια (74’ Ακόστα), Ιβάν Κάρλος (75’ Μπαντάρα), Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς, Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Χαραλάμπους, Στάροκιν, Τριμπό (66’ Σταύρου)