Της έριξε τριάρα και την βύθισε

Ένα μισάωρο ήταν αρκετό για την Ανόρθωση να καθαρίσει τον αγώνα με την Αλκή. Η ομάδα του Γιούργκεν Στρέπελ κέρδισε με 3-0 (4’ Μπεσάτ, 22’ Ντούρις και 30’ Πράνιτς) και έριξε την αθάνατη σε περιπέτειες. Σε καμία περίπτωση του αγώνα η ομάδα του Κώστα Σακκά δεν κατάφερε να απειλήσει την Ανόρθωση. Διπλό δοκάρι με Κάρλος και Μπελαμειρί για την Αλκή με δέκα ολοκλήρωσε τον αγώνα η Κυρία αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ουζόχο στην επιστροφή του. Στους 35 βαθμούς έφτασε η Ανόρθωση στους 23 έμεινε η Αλκή.

Άνοιξε το σκορ με Μπεσάτ
Πολύ δυνατά μπήκε στον αγώνα η Ανόρθωση και πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 5 λεπτά άνοιξε το σκορ με τον Μπεσάτ. Ο ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης έκανε το δυνατό σουτ η μπάλα κτύπησε στα χέρια του Πάρντο και γύρισε προς τα μέσα και στα δίκτυα του κάνοντας το 1-0 για την Κυρία.

Προειδοποίησε ο Ντούρις και μετά σκόραρε
Η κυριαρχία της Ανόρθωσης συνεχίστηκε και στην συνέχεια της αναμέτρησης. Αφού ο Ντούρις έχασε κλασική ευκαιρία στο 21ο λεπτό απέφυγε και τον Πάρντο αλλά του πήρε την μπουκιά από το στόμα ο Σπόλιαριτς… σκόραρε στο αμέσως επόμενο λεπτό. Στο 22ο λεπτό ο Μπεσάτ μπήκε στην περιοχή είδε τον Ντούρις στην καρδιά της μικρής περιοχής του έδωσε την μπάλα και σε κενή εστία ο επιθετικός της Κυρίας έκανε το 2-0.

Απευθείας κόκκινη σε Ουζόχο
Στο ίδιο λεπτό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης Φράνισις Ουζόχο στην επιστροφή του. Σύμφωνα με τον βοηθό διαιτητή στο δεύτερο γκολ της Κυρίας ο Ουζόχο προέβη σε απρεπή χειρονομία προς τους οπαδούς της Αλκής με τον διαιτητή της αναμέτρησης να του βγάζει την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Και με δέκα τον χαβά της
Οχτώ λεπτά αργότερα η Κυρία έκανε το 3-0 με τον Πράνιτς. Ο αμυντικός της Ανόρθωσης αφού μπήκε μέσα στην περιοχή του Πάρντο έκανε το όμορφο πλασέ από πλάγια θέση στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι του τερματοφύλακας της Αλκής για το 3-0.

Οριζόντιο και κάθετο ΔΟΚΑΡΙ στην ίδια φάση
Η Αλκή έχασε διπλή ευκαιρία για να μπει και πάλι στον αγώνα στο 33ο λεπτό. Κάρλος και Μπελαμειρό σημάδεψαν τα δοκάρια του Δημητρίου χάνοντας μοναδική ευκαιρία. Αρχικά ο Κάρλος σημάδεψε το κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια και πάλι με σουτ ο Μπελαμειρι το οριζόντιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο σε ρόλο θεατή η Αλκή έφτιαξε προϋποθέσεις η Κυρία με μακρινά σουτ χωρίς να έχουν όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα. Το 3-0 παρέμεινε μέχρι τέλους με την αθάνατη πλέον να βρίσκεται στην προτελευταία θέση του ομίλου.

Ανόρθωση: Οουζόχο, Κοφί, Αρτυματάς, Σίτνεφελντ, Στρούνα, Μπεσάτ, Ντούρις, Ζοάο Βικτόρ, Κυριάκου (71’ Μπέκα), Πράνιτς (67’ Ιωάννου), Στεφανέλι (23’ Δημητρίου)

Δεν αγωνίστηκαν: Εγγλέζου, Κατσαράβα, Ράγιος, Μπουφ, Λαβόρδε, Παναγιώτου

Αλκή: Πάρντο, Σερφά, Γκαντάτσια (67’ Κωνσταντίνου), Ιβάν Κάρλος, Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς, Ακόστα, Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν (33’ Χαρή), Τριμπό (46’ Μπανταρά)

Δεν αγωνίστηκαν: Κινονές, Παναγή, Χαραλάμπους,Χριστοφή, Ηλία, Βασιλείου

Κίτρινες: Αρτυματά /Ακόστα, Φλόρες
Κόκκινες: Ουζόχο
Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος