Δραματική πρόκριση για τον Απόλλωνα!

Ο Απόλλωνας ηττήθηκε με 2-1 από τον Εθνικό στο ''Δασάκι'' αλλά πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά μετά από ημίωρη παράταση. Προηγήθηκαν με 2-0 στην κανονική διάρκεια οι γηπεδούχοι με Ιωάννου και Μιγκελίτο, διαμόρφωσε το τελικό σκορ ο Ματέι στο 95'.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Ο Εθνικός έβαζε από ψηλά πίεση όταν δεν κρατούσε τη μπάλα και έκλεινε τους χώρους προς την εστία του.

Αυτή η εικόνα ίσχυσε μέχρι το 22’ καθώς εκεί είχαμε το πρώτο γκολ στην πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Εθνικός άνοιξε το σκορ με εύστοχη πισινή κεφαλιά του Ιωάννου μετά από μπαλιά του Κουντόμπιακ και έκανε το 1-0. Αυτό έψαχνε το συγκρότημα του Κλάφουριτς, ένα γρήγορο γκολ για να μπει ξανά στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν να απαντήσουν άμεσα όμως δεν τα κατάφεραν καθώς ένα λεπτό αργότερα (23’) ο Γιαννιώτας μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα αλλά ο Κορέα έδιωξε σε κόρνερ προ του Μπένσοπ.

Ο Εθνικός πατούσε καλύτερα στην πορεία και έχασε μεγάλη φάση στο 29’ όταν μετά από γύρισμα του Κονέ ο Μαρκόσκι έβαλε την προβολή όμως η μπάλα έφυγε έξω και το 1-0 παρέμεινε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχοντας ως κυριότερους εκφραστές των κινήσεων του τους Κονέ και Μιγκελίτο.

Στο 34’ είχαμε αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό καθώς ο σκόρερ Ιωάννου αποχώρησε με πρόβλημα στον αστράγαλο και έδωσε τη θέση του στον Ντεϊβίτσον.

Μετά από εκείνο το χρονικό σημείο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές, κράτησαν περισσότερο μπάλα και επιχείρησαν από τα άκρα να βρουν το γκολ. Η πρώτη και μοναδική τελική του Απόλλωνα στο πρώτο 45λεπτο ήρθε στο 38’ δια ποδός Γιαννιώτα, ενώ μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου δεν είχαμε κάτι άλλο αξιοσημείωτο, με αποτέλεσμα το 1-0 να παραμείνει και με αυτό να πάνε οι δύο μονομάχοι στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Αυγουστή προχώρησε σε δύο αλλαγές. Άφησε στα αποδυτήρια τους Γιαννιώτα και Πίττα, ενώ στη θέση τους πέρασαν οι Ματέι και Παπουλής.

Ο Απόλλωνας έδειχνε να είναι πιο επιθετικός, κρατούσε τη μπάλα αλλά ο Εθνικός του έβαζε πίεση για να μη μπορεί να κατεβάσει τη μπάλα με άνεση. Στο 54’ και στο 59’ απείλησε δις η φιλοξενούμενη ομάδα με Μπένσοπ και Σελίμοβιτς αντίστοιχα, με τη τελευταία φάση να είναι και η πιο κλασσική καθώς ο κεντρικός αμυντικός των κυανολεύκων από κοντά πλάσαρε, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Ο Εθνικός στην πορεία ισορρόπησε όσον αφορά την κατοχή, υπήρχε μια εικόνα αλληλοεξουδετέρωσης και οι καλές στιγμές έλειπαν μπροστά από τις δύο εστίες.

Στην εξίσωση με το πέρασμα του χρόνου μπήκαν ο παράγοντας κούραση και ο παράγοντας αλλαγές, ενώ το 1-0 παρέμενε. Στο 67’ ζήτησε πέναλτι ο Εθνικός για χέρι του Σελίμοβιτς, ''παίζεται'' έδειξε όμως ο Τιμόθεος Χριστοφή. Ο τηλεοπτικός φακός δείχνει τον Σελίμοβιτς να προσπαθεί να μαζέψει το χέρι του, φαίνεται σωστή η απόφαση του διαιτητή.

Στο 71’ και σε μια ανύποπτη στιγμή ο Μιγκελίτο βρήκε τη μπάλα στρωμένη μπροστά του από το ύψος του πέναλτι και έκανε το πλασέ, νικώντας τον Δημητρίου για το 2-0. Έτσι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα και όλα άρχισαν από την αρχή.

Πλέον το ενδεχόμενο της παράτασης ήταν ανοικτό, ενώ ο Παπουλής στο 80’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει αφού το πλασέ του έφυγε λίγο έξω. Ο Εθνικός βρήκε την πρώτη του τελική μετά το τέρμα του στο 83’ όμως το σουτ του Κοστόφσκι δεν ήταν καλό και έτσι ο Δημητρίου μάζεψε σταθερά.

Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν την κατοχή της μπάλας τα τελευταία λεπτά όμως ο Εθνικός ήταν πολύ καλός μεσοαμυντικά και δεν άφηνε τους παίκτες του Αυγουστή να φτιάξουν κάποια καλή στιγμή.

Μέχρι τη λήξη της κανονικής διάρκειας του ματς δεν άλλαξε κάτι και έτσι το 2-0 έστειλε τον προημιτελικό στην ημίωρη παράταση, με τους προπονητές να έχουν δικαίωμα και για ακόμη μια, 4η δηλαδή, αλλαγή.

Με την έναρξη της παράτασης φαινόταν πως ο Απόλλωνας ήταν πιο δραστήριος, και αφού κακώς του ακυρώθηκε ένα γκολ του Παπουλή στο 91’, ήρθε ο Ματέι στο 95’ να σκοράρει και να μειώσει σε 2-1. Πλέον ήθελε άλλα δύο γκολ το συγκρότημα του Κλάφουριτς, ενώ οι κυανόλευκοι της Λεμεσού πατούσαν καλά και έλεγχαν το ματς.

Απείλησε με τον Κουντόμπιακ στο 100’ ο Εθνικός, κραυγαλέα φάση για τον Απόλλωνα στο 104’ με τον Παπουλή να χάνει το τετ α τετ απέναντι από τον Στρατηλάτη. Το πρώτο μέρος της παράτασης έληξε στο 2-1 και οι γηπεδούχοι έδειχναν σημάδια κούρασης μιας και δεν μπορούσαν να φτιάξουν φάσεις. Έκαναν άλλωστε μεγάλη και αξιοθαύμαστη προσπάθεια στο 90λεπτο μέσα.

Στο δεύτερο 15λεπτο του έξτρα χρόνου τίποτα δεν άλλαξε, οι παίκτες του Αυγουστή έκαναν διαχείριση του σκορ και παρά την ήττα με 2-1 εξασφάλισαν με δύσκολο τρόπο την πρόκριση στα ημιτελικά, εκεί όπου τους περιμένει η συμπολίτισσα ΑΕΛ.

Πολύ καλή προσπάθεια από τον Εθνικό που αξίζει συγχαρητήρια, ο Απόλλων όμως στην παράταση βρήκε το γκολ που έψαχνε και πήρε την πρόκριση στη Λεμεσό με δραματικό τρόπο.