Τα 15λεπτα των ομάδων - Περισσότερα γκολ από το 76' και μετά

Στο τελευταίο 15λεπτο σημείωθηκαν τα περισσότερα τέρματα στις 23 αγωνιστικές του πρωταθλήματος Cyta.

Από τα 373 γκολ που είδαμε πριν την «επίσκεψη» του κορωνοϊού, τα 86 μπήκαν από το 76’ και εντεύθεν, συμπεριλαμβανομένου και των καθυστερήσεων. Το ποσοστό ανέρχεται στο 23.1% και έχει σημαντική διαφορά από τα υπόλοιπα 15λεπτα. Αμέσως μετά ακολουθεί το διάστημα 31-45+’, με 67 τέρματα και ποσοστό 18%.

Τα λιγότερα γκολ σημείωθηκαν στο πρώτο τέταρτο των αναμετρήσεων. Συγκεκριμένα 45 και με ποσοστό 12.1%, ενώ λίγο πιο πάνω είναι το διάστημα 16-30 με 48 τέρματα και με 12,9%.

Η Ανόρθωση που διαθέτει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος, πέτυχε 9 γκολ στο 31-45+’ και 6 από το 61’ μέχρι το 75’.

Το πιο παραγωγικό 15λεπτο της πρωτοπόρου Ομόνοιας είναι το 2ο, δηλαδή το 16-30, όπου πέτυχε 7 γκολ, ενώ στο τελευταίο οι μηχανές φαίνεται να «σβήνουν» και δίνεται έμφαση στην προφύλαξη του σκορ, καθώς οι πράσινοι σημείωσαν  μόλις 4 γκολ και διαθέτουν τη 2η χειρότερη επίδοση.
Ο ΑΠΟΕΛ έστειλε 10 φορές την μπάλα στα δίχτυα στο διάστημα 76-90+’ και μόλις 2 στο πρώτο 15λεπτο.

Ο Απόλλωνας σκόραρε από 8 γκολ στο πρώτο και στο τελευταίο 15λεπτο, ενώ από το 16’ μέχρι το 30’ και από το 61’ μέχρι το 75’ πέτυχε 5 τέρματα.
Η ΑΕΚ σκόραρε στο τελευταίο τέταρτο 12 φορές και η ΑΕΛ στο διάστημα 31-45’ και 46-60’ από 6. Οι δυο ομάδες σημείωσαν από 2 τέρματα από το 0 μέχρι το 15’.

Επίσης η μοναδική ομάδα που δεν σκόραρε σε όλα τα 15λεπτα είναι ο Ολυμπιακός.