Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΛ και ανέβηκε στην 3η θέση

Στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από τρις αγώνες επέστρεψε η ΑΕΛ. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκες κέρδισε εκτός έδρας τον Εθνικό Άχνας με 0-1 χάρις στο γκολ που πέτυχε στο 29ο λεπτό ο Χουράδο.

Με την νίκη της αυτή η ομάδα της Λεμεσού πέρασε στην 3η θέση της βαθμολογίας έχοντας πλέον 18 βαθμούς.

Από την άλλη ο Εθνικός παρέμεινε στην 8η θέση με 11 βαθμούς γνωρίζοντας την 5η του ήττα στο πρωτάθλημα.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα η ΑΕΛ αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Καστανιάγα.

Ο αγώνας:
Καλύτερα μπήκε ο Εθνικός με την έναρξη του αγώνα. Η ομάδα του Γιώτη Εγκωμίτη είχε την κυκλοφορία της μπάλας ωστόσο η καλά οργανωμένη αμυντική συμπεριφορά της ΑΕΛ δεν επέτρεψε στην προσφυγική ομάδα να απειλήσει στην εστία του Βοζίνια.
Όσο περνούσαν τα λεπτά η ομάδα τους Ντούσαν Κέρκες κέρδιζε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στην πρώτη της ευκαιρία κατάφερε να πετύχει το ζητούμενο.

Προβάδισμα με Χουράδο
Στο 29ο λεπτό η ΑΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ. Ουσιαστικά στην πρώτη κλασική ευκαιρία του αγώνα η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να σκοράρει. Ο Γερολέμου πάτησε για τον Αβραάμ ο οποίος έκανε το παράλληλο γύρισμα στην μικρή περιοχή και από κοντά ο Χουράδο έκανε το 0-1 για την ΑΕΛ.

Καλή ευκαιρία για τον Εθνικό
Στο 33ο λεπτό ο Εθνικός προσπάθησε να απαντήσει στο γκολ που δέχθηκε ωστόσο η ατομική προσπάθεια του Κονέ δεν είχε αποτέλεσμα. Μπήκε στην περιοχή έκανε το παράλληλο γύρισμα στην μικρή περιοχή αλλά κανείς από τους συμπαίκτες του δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλα απλά για να την στείλει στα δίκτυα.

Κλασική με Χουράδο…
Στο 38ο λεπτό η ΑΕΛ λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο τέρμα και πάλι με τον Ισπανό επιθετικό. Ωστόσο η κεφαλιά που έκανε εξουδετερώθηκε δύσκολα από τον Μπογκατίνοφ στερώντας του το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.
Προσπάθησε με Μιγκελίτο
Δυνατά άρχισε το β’ μέρος ο Εθνικός ο οποίος έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης. Ένα καλό σουτ του Μιγκελίτο η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Βοζίνια.

Καλή ευκαιρία με Αγκάνοβιτς
Στο 58ο λεπτό η ΑΕΛ λίγο έλειψε να κάνει τα τέρματα της δυο. Ο Αγκάνοβιτς μπήκε από πλάγια θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή και προσπάθησε να κερδίσει τον Μπογκατίνοφ χωρίς αποτέλεσμα όμως.

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Μιγκέλ, Ντενίλσον, Λαμπάν, Κουτόπιακ (46’ Ηλία), Μαρκόσκι, Κοστόφκσι, Χριστοφή, Παπαγεωργίου, Ιωάννου (89’ Ηλία), Κονέ (88’ Ιλιε).

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεξειρα, Καστανιάγα, Αβραάμ (84’ Γουήλερ), Νταβόρ, Μαέ, Αγκάνοβιτς, Γερολέμου (57’ Μεντόγιεβιτς), Χουράδο (77’ Γκαζαριάν), Ράσο, Κυριάκου

Κίτρινες: Χριστοφή/Γερολέμου, Καστανιάγα, Καζαριάν

Κόκκινες: Καστανιάγα

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος