Το εκπληκτικό 4-4 της Εθνικής στο Γκιμαράες με την Πορτογαλία

Η Εθνική μας ξεκίνησε από το Γκιμαράες με εντυπωσιακό τρόπο την προσπάθεια της στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2012.

Στις 3 Σεπτεμβρίου του 2010, αναδείχτηκε ισόπαλη 4-4 με την Πορτογαλία  στο Γκιμαράες και είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι για πρώτη φορά σκοράραμε τότε εκτός έδρας με τους Πορτογάλους και πήραμε βαθμό. Όπως ήταν φυσιολογικό, το σκορ αυτό έκανε το γύρο της Ευρώπης.

Η Εθνική μας άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό με τον Στάθη Αλωνεύτη και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Αλμέϊδα στο 8’ για να ξαναπάρουμε προβάδισμα με τον Μιχάλη Κωνσταντίνου στο 11’.

Στο 29’ ο Μεϊρέλες πέτυχε το 2-2, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Στο 50ο λεπτό η Πορτογαλία πήρε προβάδισμα με τον Ντάνι όμως στο 57’ ο Γιάννος Οκκάς που μπήκε λίγο νωρίτερα στο παιχνίδι, ισοφάρισε σε 3-3.

Τρία λεπτά αργότερα (60’) ο Φερνάντες πέτυχε το 4-3 για την Πορτογαλία και η επιμονή της ομάδας μας επιβραβεύτηκε λίγο πριν από το φινάλε και ο Ανδρέας Αβράαμ διαμόρφωσε το 4-4.

Η Εθνική μας με προπονητή τότε τον Άγγελο Αναστασιάδη αγωνίστηκε με τους Γιωργαλλίδη, Η. Χαραλάμπους, Μερκή, Αλωνεύτη (56' Οκκά), Μ. Ηλία (66' Πουρσαϊτίδη), Χαραλαμπίδη (76' Μ. Νικολάου), Μ. Κωνσταντίνου, Μακρίδη, Σατσιά, Ντομπρασίνοβιτς, Αβραάμ.

Δείτε τα στιγμιότυπα από το αρχείο του ΑΝΤ 1.