Το πιστεύουν και το φωνάζουν, αλλά...

Η ήττα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με 1-0 από την Ανόρθωση στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου, φαίνεται να μη φοβίζει τον ΑΠΟΕΛ. Οι δηλώσεις ενόψει του επαναληπτικού από πλευράς γαλαζοκιτρίνων ήταν υπερβολικά αισιόδοξες και έβγαζαν σιγουριά για ανατροπή. Αναφερόμαστε στους Ντε Βινσέντι και Ενσούε που παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή. Με χαμηλότερους τόνους, αλλά εμφανώς αισιόδοξος και ο Πουρσαϊτίδης.

Η σιγουριά των γαλαζοκιτρίνων προφανώς πηγάζεται από την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο εκεί η ομάδα της Λευκωσίας αγωνίστηκε σχεδόν για 40 λεπτά με παίκτη περισσότερο. Και δεν σκόραρε.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ δεν είχε ούτε μια τελική και σίγουρα δεν ήταν καλύτερος από την Ανόρθωση. Επιπρόσθετα, όταν πιέστηκε έβγαλε τις γνωστές αμυντικές του αδυναμίες, δέχθηκε γκολ και λίγο έλειψε να δεχθεί τη... χαριστική βολή προς το τέλος.

Επομένως, ο επαναληπτικός θα είναι δύσκολος, πολύ δύσκολος και ο βαθμός θα έχει ανοδική τάση στο ενδεχόμενο που ο μοναδικός αξιόπιστος επιθετικός της ομάδας, ο Γκάρνερ, δεν προλάβει το παιχνίδι της χρονιάς.

Ο ΑΠΟΕΛ έστρεψε από σήμερα την προσοχή του στον επαναληπτικό. Η βελτίωση στο αμυντικό κομμάτι επιβάλλεται και εκεί θα πρέπει να δοθεί μεγάλη βαρύτητα διότι ο αγώνας στο ΓΣΠ δεν επιτρέπει γκολ παθητικό. Ο λόγος είναι απλός. Η ομάδα της Λευκωσίας θα πρέπει να πετύχει τρία γκολ, όσα δηλαδή πέτυχε στα 10 ντέρμπι που έπαιξε στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.