Συνήλθε, προκρίθηκε και περιμένει Ομόνοια

Η Ανόρθωση συνήλθε μετά την πεντάρα που δέχθηκε και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, κερδίζοντας με 0-2 τους ερυθρόλευκους, χάρη στα γκολ των Ντούρις στο 3΄ και Οκριασβίλι στο 85’.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια πήρε το ζητούμενο, έδειξε αντίδραση μετά την βαριά ήττα και πλέον περιμένει την Ομόνοια στα ημιτελικά του κυπέλλου, με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται στις 22 Απριλίου στο ΓΣΠ.

ΓΚΟΛ με το… καλημέρα

Η Ανόρθωση μπήκε πιο επιθετικά στο παιχνίδι και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη φάση που βρήκε μπροστά από την εστία του Κίσσα. Στο 3ο λεπτό ο Χριστοφή έκανε την σέντρα, ο Ντούρίς μπήκε στην πορεία της μπάλας και με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση.

Δοκάρι με Μαριάνοβιτς, «απάντηση» με Οκριασβίλι

Μετά το γκολ του Ντούρις, η Ανόρθωση έχασε άλλες δυο ευκαιρίες να σκοράρει. Στη συνέχεια η Νέα Σαλαμίνα είχε τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει. Στο 28ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, ωστόσο το απευθείας φάουλ του Μαριάνοβιτς κατέληξε στο δοκάρι. Δέκα λεπτά αργότερα, η Ανόρθωση απάντησε στα δοκάρια, με το σουτ του Οκριασβίλι να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι του Κίσσα.

Σε παθητικό ρόλο η Ανόρθωση

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νέα Σαλαμίνα είχε την κατοχή της μπάλας και η Ανόρθωση αρκέστηκε να είναι σε παθητικό ρόλο, αφού το 0-1 της έδινε την πρόκριση στα ημιτελικά. Η ομάδα του Πουρσαϊτίδη είχε τον έλεγχο του αγώνα, βρήκε κάποιες προϋποθέσεις να ισοφαρίσει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα μέχρι το 70ο λεπτό.

Το τελείωσε με Οκριασβίλι

Η Ανόρθωση αμύνθηκε όσο χρειάστηκε και στο 85ο λεπτό τελείωσε την πρόκριση στο 85ο λεπτό με το γκολ του Οκριασβίλι, μετά από μαγική ενέργεια του Ράγιος.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπό, Κορέια, Μαριάνοβιτς, Μπαραβίκας (82’ Σιαθάς), Κωστή, Ροντρίγκεζ, Τελφέρ (46' Ελουντού), Σίμπσον (59' Μαουρίσιο), Κίνγκσλεϊ

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Κ. Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Νταουσβίλι, Οκριασβίλι, Ντούρις (75’ Βασιλακάκης), Βργκοτς, Μαργκάσα (67’ Ράγιος), Σελίν, Χριστοφή (46' Μανθάτης)