Οι νικητές στο «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη» στο αεροβόλο τουφέκι

Το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη» στο σταθερό στόχο, ήταν ο πέμπτος αγώνας του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και ο πρώτος στην μετά … καραντίνα εποχή, κι έγινε στις εγκαταστάσεις σταθερού στόχου του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσία, με αθλοθέτη την εταιρία G&L CALIBERS LTD, κατασκευαστές των φυσιγγίων VICTΟRY.

Τόσο για τους διοργανωτές (ΣΚΟΛΕΥ) όσο και για τους αθλητές, ήταν ένας διαφορετικός αγώνας, αφού έγινε με βάση τα πρωτόκολλα του Υπουργείου Υγείας, χωρίς θεατές, με αποστάσεις μεταξύ αθλητών και κριτών και βεβαίως με μάσκες προσώπου για όλους, εκτός από τους αθλητές που βρίσκονταν στη γραμμή βολής. Λόγω των μέτρων, σε κάθε σειρά αγωνίζονταν μόνο 9 αθλητές, αντί 18 που είναι οι θέσεις βολής και οι ηλεκτρονικοί στόχοι και ως εκ τούτου, η καθυστέρηση στην ολοκλήρωση του προκριματικού αγώνα δεν επέτρεψε τη διεξαγωγή τελικού.

Ο έφηβος πρωταθλητής της ΣΚΟΑΜ Ανδρέας Χαραλάμπους και η πρωταθλήτρια της ΣΚΟΛΕΥ Μαριλένα Κωνσταντίνου, ήταν οι μεγάλοι νικητές στο αεροβόλο τουφέκι ανδρών / εφήβων και γυναικών / νεανίδων αντίστοιχα, με τον πρώτο να ολοκληρώνει τον αγώνα με 611.7 και τη Μαριλένα με 599.0. Εκείνο που ξεχώρισε ιδιαίτερα στον αγώνα, ήταν το παγκύπριο ρεκόρ που πέτυχε ο νεαρός Χάρης Χαρή της ΣΚΟΛΕΥ, στο αεροβόλο τουφέκι παίδων με 596.8, αποτέλεσμα που του έδωσε φυσικά και τη νίκη στην κατηγορία του. Εξαιρετικό ήταν και το αποτέλεσμα της αδελφής του Κατερίνας Χαρή που κέρδισε στο αεροβόλο τουφέκι κορασίδων με 600.4! Στις άλλες κατηγορίες, τα αδέλφια Αχιλλέας και Λυδία Σοφοκλέους της ΣΚΟΛΕΥ ήταν οι νικητές στο αεροβόλο τουφέκι παίδων με στάντ και κορασίδων με σταντ αντίστοιχα. Ο Αχιλλέας πέτυχε 412.9 και η Λυδία 393.5, ενώ στο αεροβόλο τουφέκι παμπαίδων πρώτευσε ο Γεώργιος Καραπίττας της ΣΚΟΛΑΡ με 388.5 και στο αεροβόλο τουφέκι παγκορασίδων, η Δήμητρα Σουγλέρη της ΣΚΟΛΕΥ με 365.8. Τέλος στο αεροβόλο τουφέκι γυναικών με κινητικές αναπηρίες (SH 1A) η Χριστιάνα Θεοφάνους της ΣΚΟΛΕΥ που αγωνίζεται με τροχοκάθισμα, πέτυχε 538.9.