Ο Ανδρέας Ττίγγος κέρδισε το «Κύπελλο ΣΚΟΚ»

Με 98 επιτυχίες στους 100 δίσκους, ο Ανδρέας Ττίγγος της Σκοπευτικής Οργάνωσης Επαρχίας Αμμοχώστου, ήταν ο μεγάλος νικητής του πέμπτου αγώνα σπόρτιγκ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, που ήταν για το «Κύπελλο ΣΚΟΚ». Τον αγώνα διοργάνωσε η Σκοπευτική Οργάνωση Λάρνακας το περασμένο Σαββατοκύριακο 3 και 4 Οκτωβρίου στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο της πόλης του Ζήνωνα και τον αθλοθέτησε η εταιρία Φίλιππος Κωνσταντινίδης Λτδ, αντιπρόσωποι των ιταλικών όπλων BERETTA. Ο νικητής που αγωνίζεται στην Δ’ κατηγορία του κόμπακ πήρε από την αρχή το προβάδισμα με 25/25 και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 98/100 εξασφαλίζοντας την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Με ένα δίσκο διαφορά (97/100), ακολούθησαν τρεις αθλητές της Α’ κατηγορίας οι οποίοι οδηγήθηκαν σε αγώνα μπαράζ, τόσο για τις θέσεις 2,3 και 4 της γενικής κατάταξης, όσο και για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην Α’ κατηγορία.

Με την ολοκλήρωση των 25 δίσκων του μπαράζ, ο Πέτρος Ιωάννου της ΣΚΟΛΕΥ με 22/25 περιορίστηκε στην τέταρτη θέση (και την τρίτη της Α’ κατηγορίας), ενώ οι Ανδρέας Βασιλείου (ΣΚΟΛΕΥ) και Νεόφυτος Σιαλής (ΣΚΟΑΜ) που βρέθηκαν ισόβαθμοι με 23/25, συνέχισαν με αγώνα «ξαφνικού θανάτου», όπου ο αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ με 10/10 εξασφάλισε την πρωτιά στην Α’ κατηγορία και τη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη, αφήνοντας πίσω του τον Σιαλή με 9/10.

Στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Κωνσταντίνος Αριστοφάνους της ΣΚΟΛΑΡ με 95/100 και στην Γ’ κατηγορία ο Στέλιος Λαυρεντίου της ΣΚΟΛΕΜ με 96/100, ενώ στους σίνιορς κέρδισε ο Γιάννος Νεοφύτου της ΣΚΟΛΕΥ με 89/100, στους βετεράνους ο Πέτρος Κυρίτσης της ΣΚΟΛΑΡ με 79/100 και στους έφηβους ο νεαρός Τουρκοκύπριος Σαλίχ Κιράνογλου της ΣΚΟΛΕΥ με 75/100. Τέλος στη γυναικεία κατηγορία, η Ειρήνη Λουκαΐδου της ΣΚΟΛΕΥ πέτυχε 57/100