Το κορίτσι των ρεκόρ «κτύπησε» ξανά

Τελικά αυτό το κορίτσι είναι γεννημένη για τα ρεκόρ! Μιλάμε φυσικά για τη νεαρή αθλήτρια στο αεροβόλο πιστόλι Παναγιώτα Χαραλάμπους, η οποία τα τελευταία χρόνια βάλθηκε κάθε τρεις και λίγο να ανεβάζει το παγκύπριο ρεκόρ τόσο στην κατηγορία της όσο και στην κατηγορία των γυναικών… Τελευταίο της «κατόρθωμα» η άνοδος του ρεκόρ στο 571/600, το οποίο έφτασε το ρεκόρ των ανδρών το οποίο κατέχει ο θείος της (σύμπτωση;) Νεοκλής Χαραλάμπους από το 2014!

Η Παναγιώτα πέτυχε το πιο πάνω αποτέλεσμα στον τελευταίο αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, που ήταν για το «Κύπελλο Κερύνειας» κι έγινε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης», το περασμένο Σαββατοκύριακο 3 και 4 Οκτωβρίου.

Στον ίδιο αγώνα είχαμε άλλα δυο παγκύπρια ρεκόρ στο αεροβόλο πιστόλι, από τους νεαρούς αθλητές της ΕΛΕΣΚΟ Ανδρέα Σοφοκλέους και Ραφαήλ Δημητρίου. Ο πρώτος ανέβασε το ρεκόρ στο πιστόλι παίδων στο 513/600 και ο δεύτερος στους παίδες με σταντ πέτυχε 389/400! Στις άλλες κατηγορίες, ο Χρίστος Μακρυγιάννης της ΣΚΟΛΕΜ πρώτευσε στο πιστόλι ανδρών με 550/600, ενώ στις γυναίκες η Κωνσταντίνα Πρατσή της ΣΚΟΛΕΥ πέτυχε 546/600 και ο συναθλητής της Σάββας Ευαγγέλου ήταν ο νικητής στο πιστόλι εφήβων με 536/600. Στις κορασίδες η Ανδρεάνα Κυρίλλου, επίσης της ΣΚΟΛΕΥ πήρε την πρώτη θέση με 542/600 και ο μικρός Γιώργος Καμπούρης της ΣΚΟΛΑΡ «κτύπησε» 361/400 στο αεροβόλο πιστόλι παμπαίδων. Τέλος στο πιστόλι ανδρών με κινητικές αναπηρίες ο Ευριπίδης Γεωργίου της ΣΚΟΛΕΥ πέτυχε 548/600.